Tato a další kritéria rozhodují o tom, kde dobře žije. Letošním vítězem ve Zlínském kraji je město Otrokovice, které se umístilo v celorepublikovém žebříčku na 72. místě.

Až na krátké výjimky celý svůj život strávil v Otrokovicích brzy šestačtyřicetiletý Lukáš Pařenica - a souhlasí s tím, že město je dobrým místem pro život.

„Už dávno říkám, že Zlín je sice krajské město, ale jinak spíš předměstí Otrokovic,“ směje se.

Trochu vážněji dodává, že kvalitu pomáhá určovat mix výborné dopravní obslužnosti a dostupných služeb.

„Dálnice, železniční spojení na hlavním tahu Přerov–Břeclav, dokonce i letiště, byť jen maličké a vnitrostátní,“ vypočítává. A také největší zaměstnavatel v kraji, pneumatikárna Barum Continental, což zvyšuje kupní sílu místních.

„I díky tomu máme řadu supermarketů, já sám na sídlišti Trávníky mám v docházkové vzdálenosti do pěti minut hned čtyři," poukazuje.

A co mu přeci jen v rodném městě chybí?

„Nemáme pravda žádné historické centrum, Otrokovice jsou relativně mladé město, ale za historií si můžete zajet třeba do Kroměříže, kde jste autem za čtvrt hodiny a na kole po cyklostezce za třicet minut,“ uzavírá otrokovický patriot výčet pozitiv.

Zaměstnanost, vzdělání i doprava

Silnou stránkou Otrokovic je podle projektu Obce v datech materiální zabezpečení, jako například zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání, a také dostupnost služeb, doprava či bezpečnost.

Podle hodnocení jednotlivých indexů je zde nízká nezaměstnanost, nulový hazard i výborná kvalita mateřských, základních i středních škol. Město vede také žebříček v kraji podle kritéria stěhování mladých lidí ve věku 20 až 34 let.

Jaké zlepšení plánuje město letos?

Mezi nejvýznamnější investice letošního roku bude patřit další etapa revitalizace panelového sídliště Trávníky za 14,2 milionu korun, pokračování revitalizace Rekreační oblasti Štěrkoviště za 8 milionů korun nebo projekt Nové Hurdisky za 3 mil. korun.

Město chce také obnovit dětská hřiště i sportoviště a zachovat jen ty, která jsou opravdu využívána. V této souvislosti hodlá radnice v období 2022 až 2026 vynaložit 60 milionů korun.

Vzhledem k finanční náročnosti postupuje i zde po etapách. Na dětském hřišti na Dolním Středu tak aktuálně přibyly posilovací a protahovací workoutové stroje.

Pro toto území je také zpracována studie dětského hřiště, která s těmito prvky počítá. Drobné rekonstrukce proběhnou i v lokalitě Horní Střed a na Trávníkách v rámci revitalizace sídliště. S větší investicí se pak v příštím roce počítá pro kompletní rekonstrukci hřiště v parku u polikliniky.

Podpora sporťáků už ve školce

Město podporuje nejen sportovní spolky, kam letos směřovala částka 7,6 milionu korun. Přivést děti ke sportu a zdravému životnímu stylu se snaží již od jejich útlého věku a proto začínají již od školky. V roce 2021 spustili v Otrokovicích projekt Sporťák, díky kterému cvičí s trenéry již předškoláci.

„Ve školních družinách na toto děti navážou v rámci projektu Zdravý pohyb do škol, který byl spuštěn již v září 2012 a Otrokovice se tak staly průkopníkem v této oblasti nejen ve Zlínském kraji. Není moc měst v republice, kde mohou děti již od školky sportovat zdarma pod vedením licencovaných trenérů,“ zdůraznil místostarosta Petr Ťopek.

Oba projekty radnici stojí ročně 900 tisíc korun.

Luhačovice se letos musely spokojit s druhým místem

Loni vítězové, letos se musely spokojit se stříbrem. Lázeňské Luhačovice jsou v hodnocení zdravotní péče, životního prostředí, průměrné délky života nebo nezaměstnanosti stále na špici v porovnání s ostatními městy kraje. Místní obyvatelka Iveta říká, že je sice naplavenina, která zde žije krátce, přesto by domov neměnila.

„Je to krásné malé městečko uprostřed přírody, kde si každý najde to své,“ říká manikérka. Můžete zde provozovat turistiku a poznávat krásy okolí nebo korzovat po kolonádě a oddávat se klidném lázeňskému koloritu. A jestli vidí ve městě taky nějaké negativa?

„Asi jako všude, i v Luhačovicích je problém s parkováním. Ale i když jsem dlouze přemýšlela, nic jiného jsem nenašla. Žije se mi zde opravdu hezky,“ uzavírá spokojená obyvatelka Luhačovic.

Na třetím místě v hodnocení se umístilo krajské město, první pětici uzavírá Holešov a Uherské Hradiště.