Porota, která přihlášené podnikatele a společnosti vybírala, se skládala z představitelů CzechInvestu, Asociace malých a středních podniků ČR, Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Krajského úřadu Zlínského kraje, řady sponzorů i Hospodářské komory. Právě její zástupce Jiří Zezulák vysvětlil, jaká byla pro hodnotitele hlavní hodnoticí kritéria.

„V zásadě jsme hodnotili, jak zajímavý je předmět podnikání a jakou má přidanou hodnotu. Tedy ani ne tak ekonomické ukazatele, jako spíš čím jsou podnikatel či firma zajímaví a jak jsou šikovní,“ poznamenal Zezulák.

Například valašský podnikatel Zdeněk Štůsek má podle něj na první pohled jednoduchý výrobek, ale dokáže se s ním prosadit na mezinárodních trzích. V takovém množství, že zaměstnává přes sedmdesát zaměstnanců. „Vyrábíme násady na lopaty nebo krumpáče z tvrdého dřeva, jako je jasan či buk. U nás je tradice této výroby dlouhodobá,“ prozradil syn majitele Jaromír Štůsek. „Otec se nemohl dostavit, ale jistě bude potěšen. Má radost z každého malého krůčku,“ pousmál se přihlašovatel do soutěže.

Společnost Kovar z Leskovce získala prvenství hlasy poroty jednoznačně. Podle porotce Zezuláka nejen proto, že nabízí výrobky na míru, ale také pomáhá snižovat nezaměstnanost v regionu. V Kovaru totiž pracují bezmála dvě stovky lidí. „Vyrábíme ocelové kontejnery, které vyvážíme do celého světa. Máme proto ve firmě obrovské nároky na kvalitu práce, řemeslnost i zručnost,“ sdělil výrobní ředitel Pavel Cedidla.

I letos byla vyhlášena speciální cena Byznys rebel. Získal ji zlínský prodejce automobilů AMILO Car za férové ceny a důstojné prostředí.

V celorepublikové anketě hrál letos Zlínský kraj prim. Z tohoto regionu přišlo totiž organizátorům soutěže nejvíce přihlášek, celkem 371. Je to asi o padesát více než v loňském roce.