Návštěvu z Polska a Belgie přivítala v pondělí ráno primátorka Irena Ondrová na zlínské radnici. Konkrétně spolupráci s nimi hodnotí jako velmi dobrou. „Máme uzavřena partnerství s osmi zahraničními městy, ale s Chorzowem i Izegemem jsou vztahy velmi těsné. Vyměňujeme si zkušenosti, děláme výměny mezi školami, sportovními kluby nebo kulturními spolky,“ přiblížila Ondrová.

Pozitivně na otázku společné spolupráce zareagoval také polský primátor Marek Kopel. „Je velmi dobrá. Historie naší země je navíc podobná. Polsko vzniklo také v roce 1918, takže mám k právě probíhajícím oslavám blízký vztah,“ sdělil Kopel.

Potěšena účastí byla také Gerda Mylle z Belgie. „Spolupracujeme se Zlínem dvanáct let a známe se velmi dobře. Jsme rádi, že můžeme být součástí oslav a radovat se se Zlíňany,“ pousmála se.

Návštěvu čekala kromě přijetí na magistrátu také exkurze ve vizovických sklárnách a čokoládovně a prohlídka Univerzitního centra.

Zlín dále spolupracuje s německým Altenburgem, nizozemským Groningenem, francouzským Romans a italským Turínem. Krajskému městu se rýsuje nově možnost partnerství v Rakousku.

Zlín naopak ruší už pouze formální spolupráci s německým městem Limbach-Oberfrohna a italským Sesto San Giovanni.