Vyplývá to alespoň z regionálního kola ankety Zlatý Ámos, které se včera konalo v Baťově mrakodrapu.

„Byl jsem velmi napjatý, jak to dopadne, protože jsem nevěděl, jakou scénku si pro mě mí studenti připravili. Ale velmi mě potěšili a jsem šťastný i za ně,“ sdělil své první pocity Mikláš, jehož postavili jeho žáci v expozici mrakodrapu rovnou před soud, aby se vyzpovídal ze svých činů v kauze proti Chucku Norrisovi.

Ze soudního procesu studentů gymnázia vyplynulo, že je Mikláš „vinný“ za inspirativní přínos, který ve svých hodinách předává studentům, a oni se tak často rozhodnou pokračovat ve studiu informatiky i na vysokých školách.

„Pan učitel Mikláš na mě zapůsobil, protože byl ke mně vždy milý a nabídl mi pomocnou ruku, když jsem to potřebovala, a to je podle mého názoru důvod, proč ho zvolit nejlepším učitelem roku,“ podotkla jedna z pedagogových studentek.

„Ve scénce jsme chtěli především ukázat nejlepší vlastnosti našeho učitele a také jej dobře a originálně reprezentovat,“ řekl další z účinkujících studentů.

Humorná scénka, kterou si měli připravit studenti všech navržených kandidátů na Zlatého Ámose, sklidila úspěch nejen u poroty, ale i u přítomného obecenstva. I ta mimo jiné zajistila Michaelovi Miklášovi prvenství v pedagogické soutěži.

Právě studenti byli těmi, kteří navrhovali kandidáty na Zlatého Ámose. Listinu „proč“ společně s třiceti podpisy museli zaslat regionální komisi, která nakonec vybrala šest postupujících.

Do krajského kola bylo nominováno celkem pět pedagogů základních a středních škol ze Zlínského kraje a jedna pedagožka z Olomouce. Byla jí učitelka ze ZŠ Přerova- -Předmostí Marta Grigárková, která si vysloužila od poroty druhé místo, a společně s Miklášem tak postupuje do celostátního kola.

„Na první pohled musí být jasné, že jsem nadšená. S dětmi jsme si přijeli užít do Zlína pěkný pohodový den a ani ve snu by mě nenapadlo, že bychom mohli postoupit dál,“ pousmála se Grigárková .

Žáci prvního stupně předvedli u obhajoby na svůj věk obdivuhodný výkon. Sehráli scénku popisující výjimečné chvíle strávené se svojí nejoblíbenější učitelkou na školních výletech i v lavicích.

„Scénka pro mě byla překvapením,“ prozradila dojatě učitelka.

Devatenáctý ročník regionálního kola Zlatý Ámos zpestřilo například také představení studentů kroměřížského gymnázia, kteří našli inspiraci v klasické hudbě od Beethovena.

V ní prostřednictvím vlastního textu vyjádřili úctu a vděk pedagožce Ludmile Michálkové, učitelce matematiky a deskriptivní geometrie. Ta však nakonec do celostátního kola nepostoupila.

Organizátorem ankety byla již tradičně Dětská tisková agentura v čele se Slávkem Hrzalem, ředitelem a předsedou poroty.

„Všichni učitelé základních a středních škol, kteří se zde dnes sešli u příležitosti soutěže o nejoblíbenějšího učitele roku, jsou vítězové. Jejich studenti jim díky této anketě dnes vyjádřili svůj obdiv, respekt a dík a především to je dle mého názoru pro pedagoga nejdůležitější,“ uvedl včera na závěr ředitel ankety Slávek Hrzal.

„Vytvořili si na mě tajnou skupinu na Facebooku“

Michael Mikláš byl prý hodně napjatý, když měl jít do Baťova mrakodrapu na vyhlašování regionálního kola soutěže Zlatý Ámos. Vůbec totiž netušil, co si pro něj studenti připravili.

„Ale nakonec jsme si dnešní den velice užili a jsem z výsledku rád i za své studenty,“ dodal spokojeně poté, co mu porota přidělila prvenství a tím pádem i postup do celostátního kola.

Vůbec jste netušil, co vás čeká?

Jen jsem věděl, že si studenti připravili nějakou parabolu s Chuckem Norrisem, ale všechno drželi v tajnosti. Dokonce vytvořili tajnou skupinu pod heslem na Facebooku, kde se na mě domlouvali.

Co podle vás ovlivnilo studenty, aby vás přihlásili do ankety o nejlepšího učitele?

Doufám, že můj pozitivní přístup, který se jim snažím předávat na každé hodině, a také pochopení pro jejich problémy.

A jak jste se vůbec dostal k povolání učitele informatiky?

Za všechno můžou moje zdravotní problémy. Od dětství mám potíže s kyčlemi, takže sportování nepřicházelo v úvahu. Maminka mě vzala ve třetí třídě do počítačových kurzů a už mi to zůstalo.

Lenka Kňourková