Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejpovedenější vily kraje přibližuje unikátní výstava

Zlín - Se slavnými vilami Zlínského kraje se mohou seznámit návštěvníci stejnojmenné výstavy, která je od středy k vidění ve zlínské Alternativě.

9.5.2008
SDÍLEJ:

Nejpovedenější vily kraje přibližuje unikátní výstava ve ZlíněFoto: DENÍK

„Představujeme zde všechny hlavní architektonické tendence, které se v minulém století objevily. Přibližujeme ale také osudy jednotlivých staveb a celé společenské vrstvy, která vily obývala,“ vysvětlil jeden ze spoluautorů výstavy Vladimír Šlapeta.

Tento děkan brněnské fakulty architektury je zároveň editorem nové knihy Slavné vily Zlínského kraje. „Vybrat padesátku nejzajímavějších vil pro knihu a výstavu nebyla jednoduchá záležitost. Každá ze staveb má totiž svůj půvab i historický význam,“ uvedl Šlapeta.

Projekt podle něj dokonce veřejnost poprvé seznamuje s některými zajímavými stavbami. „Například Napajedla se mohou pyšnit velice zajímavou vilou Jana Gillara,“ poznamenal Šlapeta.

Gillar přitom navrhl ve třicátých letech třeba část interiérů známého pražského obchodního domu Bílá Labuť. „Mezi nejvýznamnější v regionu rozhodně patří známé luhačovické lázeňské stavby od Dušana Jurkoviče, inspirované lidovou architekturou. Skvostem je také zlínská vila Tomáše Bati od architekta Kotěry, a další stavby baťovského Zlína,“ míní Šlapeta.

Množství zajímavých vil, které se v kraji nacházejí, mnohé návštěvníky překvapilo. „Ani jsem netušila, že v regionu je jich tolik. Určitě se teď budu více rozhlížet po zajímavých domech, pokud půjdu po městě,“ uvedla jedna z návštěvnic vernisáže studentka gymnázia ze Zlína Zuzana Pacejková.

Zahájení výstavy se zúčastnil i jeden z mladých architektů, kteří vily navrhují – osmadvacetiletý Michal Kutálek. „Po dokončení studií jsem se nechtěl stát jen nějakým překreslovačem cizích návrhů. Navrhnout na zakázku dům tohoto typu dává architektovi možnosti k vlastnímu vyjádření,“ uvedl Kutálek.

Podle jeho návrhu v současnosti dokončují vilu v Uherském Brodě.

Vernisáže se zúčastnil i známý zlínský cestovatel Miroslav Zikmund, majitel jedné z mála architektonicky zdařilých vil, které byly postaveny v poválečném období. Jejím autorem je Zdeněk Plesník. „Já se ve své vile cítím bezvadně už čtyřiapadesát let. V architektem kvalitně navrženém domě se pracuje a žije skvěle,“ uvedl Zikmund, který zapůjčil pro výstavu i ukázku vybavení svého domova.

„Řada podnikatelů si na začátku devadesátých let nechala postavit tuctové, architektonicky málo hodnotné vily, ve stylu tak zvaného podnikatelského baroka. Podle Šlapety se ale situace už mění. „Mnozí si uvědomili, že pokud chtějí být společensky opravdu na výši, těžko se mohou chlubit těmito svými domy, aby zaujali obchodní partnery ze zahraničí,“ uzavřel Šlapeta.

Autor: Nikola Synek

9.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
7

Začíná superdebata Deníku: politici se sjíždějí do sídla redakce

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení