Minimálně jeden bod nasbíralo ve Vizovicích už 1170 z deseti tisíc evidovaných řidičů. Vedoucí tamního odboru Emilie Klinkovská si však příčinu netroufá odhadnout.

„Lidé se ale velmi často diví, kolik už nasbírali bodů. Občas totiž na některé své přestupky zapomenou, body se jim však mezitím sčítají, takže když se přijdou informovat na náš odbor, jsou mnohdy nepříjemně zaskočeni,“ popisuje vedoucí Emilie Klinkovská.

Výsledkům se podivuje i Martin Mach z Vizovic. „Nemyslím si, že bychom jako řidiči byli v něčem horší,“ řekl motorista, který prozatím nemá na kontě žádný trestný bod.

Bodový systém, který v České republice platí od června roku 2006, rovněž ukládá, že po dosažení dvanáctibodové hranice přijde řidič automaticky na rok o řidičský průkaz. Své o tom ví i pětistovka jezdců ve Zlínském kraji, kteří za dva roky bodovou mez svými přestupky už překročili.

Nejvíce řidičských průkazů odebrali v uplynulých dvou letech pracovníci dopravního odboru ve Zlíně. Na dvanáct bodů v krajském městě totiž dosáhlo z celkových sedmi tisíc provinilých řidičů už 125 motoristů, padesáti dalším chybí do kritického počtu jenom jeden bod.

Podle mluvčí zlínské radnice Marie Masaříkové je na zlínském odboru dopravy jako nejčastější přestupek evidováno překročení povolené rychlosti a telefonování za jízdy.

„Body pak řidiči častokrát ztrácejí za jízdu pod vlivem alkoholu. Pokud totiž odmítnou dechovou zkoušku, přijdou až o sedm bodů,“ sdělila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Podle ní na dopravním odboru pracovníci zažívají občas i nepříjemné chvilky s emotivními výstupy motoristů. Často totiž majitelé auta sice zaplatí pokutu udělenou od policie, ale připsání bodů odmítají.

Ze statistiky ministerstva dopravy mimo jiné vyplývá i to, že řidiči Zlínského kraje patří k těm více trestaným. Zatímco v celé republice se může kvůli bodům na sebe zlobit každý jedenáctý registrovaný řidič, ve Zlínském kraji je to přibližně každý desátý.

Zlínský region se tak v podílu bodovaných řidičů v rámci republiky zařadil na páté místo za Karlovarský, Ústecký, Jihomoravský kraj a hlavní město Prahu.

Do statistik se nedávno zapsala i čtyřiadvacetiletá Jana Beránková ze Zlína.

„Bodový systém už jsem si vyzkoušela na vlastní kůži. Před necelým půlrokem jsem jela ve městě asi šedesátikilometrovou rychlostí. Ale bohužel mě chytli policisté. Získala jsem za to dva body a ještě k tomu pokutu. Od té doby jezdím v obci pro jistotu pětačtyřicítkou, nerada bych přišla o řidičák, potřebuji ho,“ přiznala Beránková, která auto denně používá při své práci.

Podle informací ministerstva dopravy jsou to právě mladí řidiči, kteří mají s dodržováním pravidel silničního provozu problémy.

„Dlouhodobě evidujeme, že nejvíce trestaných řidičů je ve věku od dvaceti do pětadvaceti let,“ doplnil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Hana Trčková