"Je to nejtěžší závod, který vůbec hasiči pořádají. Člověk si sáhne úplně na dno, je to fyzicky hodně náročné," řekl Pařil, který jako profesionální hasič pracuje pět let. Letos v Kroměříži obhájil své vítězství z loňského roku a navíc o devět vteřin vylepšil svůj rekord. Druhé místo obsadil zlínský Vítězslav Polčák, třetí skončil další zástupce Telče Miroslav Poledna. Hasiči z Telče ovládli i soutěž tříčlenných družstev. V kategorii nad 40 let zvítězil Pavel Havlena z Třebíče, jehož čas by mezi mladšími kolegy stačil na páté místo.

Závod dokonale prověřil fyzickou i psychickou kondici hasičů, někteří dokonce pětiboj ani nedokončili. "Tato soutěž je naprosto výjimečná. Je to unikát, který byl přivezen z USA. Odráží to, co hasiči nejvíce zažívají při samotných zásazích. Soutěž je náročná v tom, že při ní mají hasiči na sobě plnou, 25 až 30 kilogramů těžkou výstroj, ve které v nasazení plní řadu úkolů," sdělil mluvčí hasičů ve Zlínském kraji Ivo Mitáček.

Profesionálové v zásahovém obleku, přilbě a dýchacím přístroji museli vystoupit na vysoký žebřík a vytáhnout nahoru dvě hadice, natáhnout připravené vodní vedení na vzdálenost 40 metrů, zdolat dvě překážky, předvést své umění při práci s asi pětikilogramovým kladivem či 40 metrů nést šedesátikilogramovou figurínu. "Nejtěžší pro mě byl hammer box, kde musíme udeřit palicí šedesátkrát nahoru a dolů. Člověk se tam zastaví a vytuhne," dodal vítěz pětiboje Pařil.

Součástí slavnostního zahájení soutěže bylo i předání medaile Hasičského záchranného sboru ČR starostovi Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku Zdeňku Pánkovi. Hasiči tak ocenili jeho zásluhy při pomoci občanům při mimořádných záležitostech. V doprovodném programu k pětiboji se na náměstí veřejnosti představily i další složky integrovaného záchranného systému, které zejména dětem ukázaly svou výstroj a výzbroj.