Kulturní centrum v Rožnově je podle starosty jako Mercedes. Zatím nepojízdný

Mělo být chloubou města pod Radhoštěm. Z vysněného kulturního centra v Rožnově za stovky milionů je však zatím hotová jen základová deska. Kontroverzní kulturák, jehož výstavba je stále v nedohlednu, už ale stihl získat prestižní mezinárodní ocenění. Rožnovský projekt byl v soutěži oceněn jako jediný v Česku. Co na tom, že ještě nestojí.

Starosta města Jan Kučera měl z ocenění radost a chystanou stavbu přirovnal k luxusnímu vozu.

„Naše budoucí kulturní centrum je oproti jiným kulturním centrům v republice velmi luxusním kouskem. Pokud bychom to přirovnali k autům, tak města běžně využívají Škodu Octavii. Projekt Kulturního centra je však tak trochu Mercedes a ten stojí více peněz,“ srovnal stojící kulturní domy v Česku k rožnovskému projektu.

„Chceme si být jistí, že než si takový Mercedes koupíme, bude plně funkční, bude mít brzdy a převodovku a my jednoduše a bezpečně vyjedeme z garáže,“ dodal.

Takto vypadalo Kulturní centrum v Rožnově pod Radhoštěm na konci května 2023.
Kulturní centrum v Rožnově je podle starosty jako Mercedes. Zatím nepojízdný

Zástupce šéfa TS Vsetín zadával zakázky, které vyhrávala jeho firma

Netransparentní veřejné zakázky, střet zájmů a další porušení zákona. Audit v Technických službách (TS) Vsetín, příspěvkové organizaci města, odhalil prostřednictvím kontrolního výboru bezmála 40 nedostatků. Jedním z příkladů pochybení, jsou smlouvy s firmou Mestav, jejíž jednatel Petr Ryza je zároveň zástupcem ředitele technických služeb. Takže v rámci veřejných zakázek stanovil jejich předpokládanou hodnotu, poté podal cenové nabídky jako jednatel firmy a na závěr schválil věcnou správnost plnění díla. V jedné smlouvě dokonce Petr Ryza podepsal obě dvě strany, jak za Technické služby Vsetín, tak za Mestav.

„Ano, střet zájmů to byl, uznávám, ale nevěděl jsem o tom. Dělal jsem to všechno v dobré víře, abych zachránil chátrající most a pomohl městu. Nikdo jiný by to za tyto peníze neudělal. Byl jsem pod cenou a město ušetřilo,“ hájí se Petr Ryza, který podle svých slov dělal stavební úpravy na mostu, které nikdo jiný v kraji neumí nebo na ně neměl kapacity.

„První je v naší zemi zákon a potom až finance. A to je špatně,“ použil ke své obhajobě svérázný výrok Petr Ryza.

Podle Jiřího Čunka, starosty Vsetína, je zásadní, že nedošlo k finančnímu poškození města. A to je prý i důvod, proč ředitel i jeho zástupce zůstávají nadále zaměstnanci technických služeb. „Naopak jsme šetřením zjistili, že práce byly provedeny výrazně levněji a městu ušetřily, peníze“ tvrdí Jiří Čunek.

„Ke střetu zájmů došlo, ale bylo to způsobeno tím, že pan zástupce má malé povědomí o zadávání veřejných zakázek. Pracoval dříve v soukromé sféře,“ řekl také Čunek.

Audit na Technických službách ve Vsetíně našel téměř 40 pochybení
Zástupce šéfa TS Vsetín dával zakázky, které vyhrávala jeho firma

Ken Holiš nebo Barbie Ančincová? I představitelé kraje jeli na růžové vlně

Jedním z letošních filmových trháků byla nepochybně i Barbie. Film trhal rekordy po celém světě a strhl doslova růžovou mánii. Doslova hitem, který zaplavil sociální sítě, byla tvorba Barbie nebo Kena z vlastní fotografie. Stát se na chvíli ikonickou figurkou neodolali ani představitelé Zlínského kraje. A tak se na oficiálních facebookových stránkách kraje objevila koláž hejtmana a radních v Mattel podobě.

„Reagovali jsme tak na letní filmový hit o Barbie. Postavičky plastové panenky v posledních dnech zaplavily sociální sítě, a protože udělat si vlastní zabere pár vteřin, vyzkoušela jsem to taky. Většinu radních můj výtvor pobavil, a to bylo smyslem. Myslím, že není špatné ukázat, že i krajský politik má smysl pro humor. A tak to lidé i vzali, pozitivní reakce na náš příspěvek totiž výrazně převažují,“ řekla Soňa Ličková.

Nejen české úřady následně upozorňovaly na možná bezpečnostní rizika aplikace. Největší nebezpečí podle odborníků spočívalo v tom, že fotografie, kterou aplikaci poskytnete, se může stát součástí databáze, se kterou bude neznámo kdo neznámým způsobem nakládat.

Ken Holiš nebo Barbie Ančincová? I představitelé kraje jedou na růžové vlně
Ken Holiš nebo Barbie Ančincová? I představitelé kraje jedou na růžové vlně

Cesta fanoušků fotbalové Sparty skončila ve Zlíně předčasně

Marně vyhlíželi v sobotu 29. července policisté zástupy fanoušků Sparty na vlakovém nádraží ve Zlíně. Avizovaný spoj, kterým měli Pražané přijet nabral zhruba půlhodinové zpoždění a z vlaku nakonec vystoupila jen hrstka příznivců s klubovými šálami.

Někdo z cestujících totiž zatáhl za ruční brzdu. Část fanoušků tak vystoupila na zastávce Zlín-Prštné a vydala se na stadion Letná v centru Zlína po svých. Místo svátku fotbalu skoro pochod Praha-Prčice.

Příjezd fanoušků AC Sparta Praha na nádraží do Zlína.
VIDEO: Fanoušci fotbalové Sparty zatáhli ve vlaku za brzdu. Přijeli se zpožděním

Po pár štamprlích se sesula pod bar. Na ARO v Hradišti ženě naměřili 8,6 promile

Až neuvěřitelných 8,6 promile alkoholu v krvi naměřili zdravotníci na oddělení ARO Uherskohradišťské nemocnice pacientce, která se po vypití několika štamprlí tvrdého alkoholu sesunula v baru k zemi. Záchranáři pacientku zajistili v rámci přednemocniční neodkladné péče a transportovali do nemocnice.

„Od zdravotníků v nemocnici později dostali zpětnou vazbu s tím, že pacientka měla v krvi 8,6 promile alkoholu,“ doplnila mluvčí.

Později se záchranáři od kolegů z nemocnice dozvěděli, že pacientka po úspěšném zmetabolizování části alkoholické nálože začala přicházet k vědomí. Vděku za pomoc se však nemocničnímu personálu nedostalo.

„Žena začala se zdravotníky agresivním způsobem komunikovat,“ poznamenala Gabriela Netopilová Sluštíková.

Alkohol. Ilustrační snímek.
Po pár štamprlích se sesula pod bar. Na ARO v Hradišti ženě naměřili 8,6 promile