V Otrokovicích získalo hnutí ANO vedené Hanou Večerkovou dokonce hned deset mandátů z celkem 23 křesel v tamním zastupitelstvu.

Ilustrační foto
Co přinesly volby v kraji? Vítězové a poražení letošních voleb

Roli favorita potvrzovalo zlínské ANO už od sečtení prvních několika okrsků, když se usadilo na průběžném prvním místě, které si pohodlně s náskokem udrželo až do sečtení všech hlasů. Ve zlínském zastupitelstvu, které má celkově 41 křesel, bude mít ANO 14 mandátů.

Druhé místo patří hnutí Zlín 21, skokanem letošních voleb je ODS, která získala 15,74 procenta a obsadila třetí místo. Polepšila si také SPD, která bude mít v novém zastupitelstvu čtyři křesla. Propadli naopak lidovci s podporou TOP 09, kteří získali 7,57 procent hlasů a tři mandáty. O více než deset procent pak spadli Starostové a Nezávislí (7,33 procenta), kteří budou mít v novém zastupitelstvu jen tři mandáty. Tři křesla pak obsadí i Piráti (6,47 procent). 

Mandáty stran získané v komunálních volbách ve ZlíněZdroj: DENÍK

Vítězství na plné čáře?

V Otrokovicích se nesly letošní volby ve znamení jasné dominance hnutí ANO, které vede dosavadní starostka města Hana Večerková. Od voličů si vysloužila 38,09 procent a s deseti mandáty z celkem třiadvacetičlenného zastupitelstva tak je v ideální pozici pro vyjednávání nové koalice. Druhé nejsilnější uskupení VIZE 21 s podporou SPD získalo 13,43 procenta hlasů a tři mandáty.

Mandáty stran získané v komunálních volbách v OtrokovicíchZdroj: DENÍK

S náskokem téměř dvaceti procent vyhrálo ANO v Napajedlích (35,47 procenta). Následovalo uskupení Mladí za Napajedla (16,44 procent) a ODS (16,05 procent).

Mandáty stran získané v komunálních volbách v NapajedlíchZdroj: DENÍK

Přes 45 procent hlasů v Luhačovicích získal dosavadní starosta

Zatímco na většině míst Zlínského kraje hnutí STAN oslabilo, ve Slavičíně vyhrála kandidátka Probudíme Slavičín (24,85 procent) poskládaná částečně právě ze zástupců Starostů a nezávislých. O více než pět procent navíc předběhla i hnutí ANO.

Jasný signál, kam by mělo směřovat město v příštích čtyřech letech, dali voliči také v Luhačovicích, kde vyhrálo uskupení PRO Luhačovice, vedené dosavadním starostou Marianem Ležákem, když získalo 45,57 procent hlasů a tedy deset mandátů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu.