Ježci by měli zůstat v přírodě. Pouze v nezbytně nutných případech by o ně mohlo být postaráno v záchranné stanici

„Občas nám lidé přinesou nějakého dravce či ježka. Jenže je problém s jejich umístěním. Fungujeme pouze jako útulek pro psy a kočky. Zvíře neodmítneme, ale potom nám vznikají problémy,“ sdělila zaměstnankyně Útulku pro zvířata v nouzi Vršava ve Zlíně Eva Illíková.

Jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek tvrdí, že pokud to není nezbytně nutné, měli by lidé nechávat právě ježky volně v přírodě a nepečovat o ně doma či je odnášet do chovných stanic.„Pokud lidé nacházejí opuštěné ježky, mají tendenci se o ně starat. Mláďata, která váží od dvaceti deka do půl kila, je dobré nechat volně v přírodě. Právě teď se ježci zazimovávají, takže je příliš brzo brát si je domů. Pouze za předpokladu, že najdou malého ježka bez matky, je možné se o něj starat,“ uvedl Orálek. Podle něj jsou lidé málo informovaní o tom, jak se ježkům věnovat. „Mláďata se zásadně nesmí krmit mlékem. Vhodnou potravou jsou například psí či kočičí konzervy. Ježek by také neměl být v příliš teplé místnosti,“ dodal Orálek.

Kromě nich přinášejí lidé i poraněné ptáky, želvy či hady. „Často nám volají, že našli hada, pro kterého si máme přijít, že je to zmije a je nebezpečná. Nakonec se ukáže, že jde o užovku,“ podotýká Orálek. Do Záchranné stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích nosí lidé převážně zraněné ptáky. „Jsou to většinou ptáci, které srazilo auto či různě popálení od elektrického vedení,“ sdělil vedoucí záchranné stanice Karel Tomešek. V tomto období zaznamenávají také větší počet přinesených ježků.„Teď je to však zbytečné držet je v zajetí. Lépe je jim v přírodě,“ dodal Tomešek. Posláním ošetřovatelů stanice je především zachránit zraněné a handicapované živočichy, vyléčit je a zpět vypustit do přírody.

V Podzámecké zahradě v Kroměříži se o malou zoo stará ošetřovatel Bronislav Papež. „Lidé mi často nosí zraněná zvířata. Přímo v zoo o ně pečovat nemůžu, ale neodmítnu je. Když mi přinesou například mládě poštolky či kosa a já vím, kde mají hnízda, zanesu ho tam. Neodmítnu ani ježky, ale myslím, že lépe je jim v přírodě,“ uvedl Papež. O velká zvířata však pečovat nemůže.„Pokud lidé dopraví zraněné srnky či dravce, musím je odkázat na záchrannou stanici,“ informoval Papež.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.