Co jsou největší priority roku 2015? Které projekty chcete dokončit a které rozpracovat?
Dokončujeme poměrně velký projekt revitalizace Malého Pole, který je spojen s rekonstrukcí ulice Osvobození. Tyto infrastrukturní projekty jsou vždy velmi nákladné, časově náročné a problematické, protože nikdy nevíte, co vykopete v zemi.
Rozhodli jsme se také zahájit rekonstrukci Městského koupaliště v zámeckém parku. Takže po ukončení koupací sezony bychom rádi „kopli do země". Letos je na tuto akci vyčleněna částka 6,6 milionu s tím, že pokračovat bychom měli v roce dalším.
Podařilo se vám získat na některý z plánů i dotace?
Ano. Z dotačních projektů budeme stavět cyklostezku Pod Kaštany, která vytvoří spojnici mezi čtvrtí Malé Pole a Vlára. Peníze máme ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Letošek je pak spíše zaměřen na drobnější věci, na které v uplynulých letech nezbyl čas ani peníze.
S jakým rozpočtem letos hospodaříte?
Je schodkový. Příjmy se odhadují na bezmála 106 milionů. Výdaje přesahují 118 milionů. Saldo, tedy rozdíl příjmů a výdajů, máme kryto přebytkem loňského hospodaření a tím jej tedy reálně vyrovnáme. S přijetím úvěru v tomto roce nepočítáme.
Když jsme u financí. Jak je na tom město s finanční kondicí? To znamená, zda má na účtech dostatek volných financí, či zda čerpáte úvěr?
Město má samozřejmě úvěry. Pokud by tomu tak nebylo, tak by dle mého názoru plně nevyužilo možností uplynulého plánovacího období EU, kde bylo možno získávat dotace, ale samozřejmě bylo i nutné se také finančně spolupodílet. Myslím, že ten, kdo má dnes na účtu volné peníze, dotační možnosti plně nevyužil. Ale to je asi jiná otázka.
Úvěry máme pouze investiční, a to z let 2010–2013. Na začátku roku 2015 činila výše úvěrů 38 milionů korun. Při přepočtu výše úvěru na jednoho obyvatele se pohybujeme na průměrné úrovni zadluženosti měst a obcí v ČR.
Je tu nové programové období na čerpání dotací z EU. Do jakých projektů, jež se dají financovat z tohoto zdroje, byste se rádi pustili?
Dobře už bylo. Tak bych asi charakterizoval nové plánovací období EU směrem k městům a obcím a zejména k venkovu. Ale přesto se určitě budeme snažit zejména o kanalizaci. Čeká nás odkanalizování místní části Divnice. Budovat chceme také cyklo- stezky. Zejména Hrádek – Divnice, ve výhledu pak směr Šanov–Horná Súča. Do těchto oblastí dotace půjdou, tak snad budeme mít úspěch. Určitě se budeme rozhlížet i po jiných dotacích, ale uvedené dvě budou asi nejzásadnější.
Co město Slavičín a jeho občany nejvíc trápí a jaký je v této věci další aktuální postup?
Každého občana trápí to, co má nejblíže. Má-li špatný chodník před domem, pak je to pro něj priorita číslo 1. Má–li jej nový, pak jej trápí, že nemá kde zaparkovat a tak dále. Pokud to ale vezmeme z obecného hlediska, pak je to rozhodně zachování osmiletého gymnázia, provoz Městské nemocnice a dostupnost ambulantní péče a samozřejmě také naše skládka odpadů, která se evidentně neprovozuje tak, jak by měla. Myslím ale, že svítá na lepší časy. Snad to svítání nebude dlouhé, protože kontrolní orgány si na skládce i kompostárně podávají dveře a je již udělena řada pokut. Správní řízení jsou dlouhá a vždy je možnost odvolání, což řízení samozřejmě prodlužuje. Děláme vše možné pro to, aby skládka a kompostárna vypadly ze seznamu toho, co nás a naše občany ve městě trápí.
A na druhou stranu. Je něco, co vám za dobu vašeho působení ve funkci udělalo velkou radost?
Starostové nemají jen starosti, ale také radosti, to je pravda. Někdy je to jen malá radost – když vám někdo v ten den nevynadá, tak to byl úspěšný den a můžete mít jako starosta radost. Řečeno sice mírně v nadsázce, ale opravdu jen mírně. Radost mám z každé vyřešené záležitosti, ať je to malá oprava chodníku, nebo velký projekt za desítky milionů korun. Mnohdy vyřešit zdánlivou maličkost je daleko těžší než uskutečnit velký projekt.
Někdy k radosti úplně stačí, když jste jako oddávající na pěkném svatebním obřadu, kdy je slavnostní nálada a všichni se usmívají a jásají, lidé jsou šťastní a spokojení.
Změnily nějak „vrbětické události" život ve Slavičíně? Myslíte, že přítomnost stovek policistů a vojáků třeba i nějak pozitivně pocítili obchodníci?
Výbuch muničního skladu opět jednoznačně prokázal, že když je zle, tak se lidé semknou a drží pospolu. Bylo to jasně vidět i tentokrát, kdy mnoho lidí vyjadřovalo solidaritu s evakuovanými a pomáhalo, kde se dalo. Z toho jsem měl velmi dobrý pocit.
Armáda a policie, které střeží perimetr skladů, jsou tu od druhého výbuchu v prosinci loňského roku.
Podle mne je jejich přítomnost zcela nutná, nicméně zda to má nějaký druhotný vliv na život ve městě, například snížení kriminality nebo zvýšení tržeb místních obchodníků, to nedokážu přesně posoudit.
Mělo i město Slavičín nějaké náklady ohledně těchto událostí? A bude je vymáhat?
Město mělo nějaké minimální náklady spojené s první evakuací obce Lipová, kdy jsme poskytovali nějaká lůžka v Městské nemocnici a evakuační místo v naší Sokolovně. Nebyly to ale náklady nijak velké, proto je ani nebudeme nikde uplatňovat ani vymáhat. Našim sousedům z obce Lipová jsme rádi pomohli. Horší budou asi škody na našich lesních porostech, které má město v areálu skladů. Tam jistě škody na lesních kulturách budou a ty uplatňovat budeme.