Kraj do roku 2020 neprodá ani nepronajme žádnou ze svých nemocnic. Vyplývá to ze strategické koncepce zdravotnictví v kraji do roku 2020, kterou již schválili zastupitelé. S obsahem koncepce dnes seznámil novináře hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ) zodpovědný za oblast zdravotnictví.

Okresní nemocnice ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti budou mít podle Nečase základní péči v oborech interních, chirurgických a gynekologicko-porodnických.

„Ostatní, takzvané menší obory se mohou redukovat a přesunout třeba do jedné z nemocnic," podotkl Nečas. V minulosti již například zaniklo infekční oddělení ve vsetínské nemocnici.

„Tento trend bude do budoucna pokračovat, například lůžkové kožní oddělení nemusí být ve třech nemocnicích, ale bude stačit třeba v jedné. Na to však máme deset až patnáct let, není to věc, která by se nyní řešila," řekl Nečas.

Kraj chce v okresních nemocnicích zachovat ty obory, které jsou tam na dobré úrovni.

„Například v kroměřížské nemocnici velmi dobře pracuje oddělení ORL, takže tam určitě zůstane. Může se specializovat třeba i ortopedické oddělení, které v této nemocnici je také na dobré úrovni. V uherskohradišťské nemocnici jsou také obory, které jsou na dobré úrovni, takže se redukovat nebudou, ale mohou tam vzniknout spojené lůžkové fondy, tím se ušetří náklady na provoz jednotlivých oddělení," řekl náměstek.

Cílem koncepce je snížit dluhy nemocnic, které je dlouhodobě tíží. Celkové závazky zlínské nemocnice činí více než půl miliardy korun, u kroměřížské a vsetínské se pohybují v desítkách milionů korun. Dluhy nemá jen uherskohradišťská nemocnice. Zaměstnanost v nemocnicích by se snižovat neměla. „Potřeba zaměstnanců zůstane pravděpodobně stejná," podotkl Nečas.

Krajské nemocnice čekají také velké investice, ve Vsetíně vznikne interní pavilon za asi 300 milionů korun, v Uherském Hradišti se staví centrální pavilon za asi 400 milionů, dokončen by měl být příští rok. Zlínská Baťova nemocnice získá velký interní příjmový blok s náklady do jedné miliardy korun. „V kroměřížské nemocnici se rekonstruují současné budovy a nepředpokládá se výstavba nových," řekl Nečas.