Ač se to může zprvu zdát jako atraktivní podívaná, z kníkajícího prasátka se rychle stane nebezpečný kňour. Divoká prasata mohou pro veřejnost i volně pobíhající psy představovat potenciální nebezpečí.

Zvířata mohou být agresivní a reagovat nepředvídatelně, zejména pokud jsou vyrušena nebo cítí ohrožení.

Jsou přemnožená, nekrmte je

Zvířata se při hledání potravy přibližují opakovaně k obytné zástavbě, lidé loni oznámili desítky případů také v Centrálním parku na Jižních Svazích. Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína vyzývá obyvatele, aby se vyvarovali jakéhokoliv kontaktu s těmito zvířaty a nedávali jim žádnou potravu.

Loňský zvýšený výskyt divokých prasat se týká rovněž městských pozemků sousedících s honitbami Mladcová-Paseky a Vršava. V obou lokalitách probíhá kontinuální odlov.

„Problém s výskytem divokých prasat se netýká jen Centrálního parku, ale obecně Zlína. Státní správa myslivosti proto vydala dvě povolení k lovu na nehonebních pozemcích. V obou případech se jedná o pozemky statutárního města.

Jedna lokalita je za Zikmundovou vilou u honitby Mladcová-Paseky, a druhá se nachází na Horní Vršavě u honitby Vršava. Zde je povolen už několik let lov na takzvané venčící loučce,“ přibližuje Ladislav Hráček z Odboru městské zeleně SMZ.

Pět tisíc za kňoura

V období od září 2023 do 1. ledna 2024 bylo na městských pozemcích uloveno celkem 22 divokých prasat (Horní Vršava 18, Mladcová-Paseky 4).

„Zástřelné za ulovené divočáky vyplácí Magistrát města Zlína ve výši pět tisíc korun za zvíře,“ doplnil Ladislav Hráček.

Město loni pro odlov divokých prasat navyšovalo rozpočet. Za stejné období pak myslivci v honitbách Obce s rozšířenou působností Zlín ulovili celkem 720 kusů divočáků.

Divoká prasata se při hledání potravy přibližují k bytové zástavbě. V záhonech vyhledávají cibuloviny, v travnatých plochách vyrývají žížaly, hraboše a živočišnou potravu. Nová teritoria si pak hledají právě kvůli přemnožení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Srážka chodce ve Vizovicích

Zdroj: Zdroj: Policie ČR