Někteří starostové potíže s objekty nemají, protože se nacházejí na slovenské straně. Ale i tam čekají některé obce na vyřešení majetkových vztahů a s opuštěnými budovami zatím nehnou.

Objekty na hranicích osiřely před dvěma lety po vstupu České republiky i Slovenska do schengenského prostoru.

Pro přeshraniční turistický ruch by rád využil bývalou celnici starosta Nedašovy Lhoty na Zlínsku Miroslav Fojtík. Přestože už před rokem a půl podepsal s ministerstvem vnitra smlouvu o jejím odkupu za tři miliony, od té doby čeká prý na verdikt ministerstva financí, že obec může částku splácet po částech.

„Už jsem žádost několikrát urgoval, ale zatím neúspěšně. V objektu se netopí ani nevětrá. Ale čekám, že se situace vyřeší až po volbách. Rádi bychom v místě zřídili ubytování a menší restaurační zařízení,“ přiblížil Fojtík.

Bývalé zázemí pro celníky v Březové na Uherskohradišťsku už sice získala obec bezúplatným převodem od státu. O jeho využití se ale podle starosty Josefa Trechy postará až nové vedení obce, které si občané zvolí v říjnu při komunálních volbách.

„Ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky jsme odstranili z areálu přístřešek a upravili komunikaci. Do voleb ale musíme plnit nastavený volební program a propad rozpočtu velké investice navíc neumožňuje,“ objasnil Trecha, který plánuje mobilní buňky z někdejšího přechodu přemístit za fotbalové hřiště.

Přístřešek prý plánovala obec původně využít jako tribuny a srovnala kvůli záměru i tamní svah. Jelikož je ale pod ním skála, najde přístřešek uplatnění tam kde buňky.

Využití budov se konečně rýsuje sousední obci Strání. „Objekt pronajmeme humanitární organizaci lékařů, která bude mít v místě sklad se zdravotnickými potřebami. Máme před podepsáním smlouvy,“ informoval starosta Pavel Mimochodek.

Budovy ve Starém Hrozenkově na Slovácku a ve Střelné na Vsetínsku vlastní Zlínský kraj. Aby nestály ladem, pronajímá je pražské firmě ECM, která je spravuje.

„Nevzdali jsme se vlastnického práva, abychom měli objekty v případě potřeby v záloze,“ vysvětlil mluvčí kraje Milan Plesar.

Objekt ve Střelné slouží podle starosty Petra Kráčmara jako sklad koberců. V hrozenském jsou zase uskladněny čaje a funguje tam servis, přiblížil starosta Milan Vaculík. „Dvě budovy v areálu vlastní také obec. Funguje v nich ubytovna, restaurace a směnárna,“ dodal Vaculík.

V Brumově-Bylnici problém s budovami řešit nemusejí, jsou totiž na slovenském území. „Mobilní buňky jsme věnovali zájemcům z řad místních organizací a některé slouží i obci jako sklad, avšak mimo areál bývalé celnice. Co vím, objekty na slovenské straně plánují sousedé využít pro komerční účely,“ přiblížil starosta Zdeněk Blanař.

Co bude s budovami na někdejším přechodu Bílá-Bumbálka – Makov, však zatím jisté vůbec není.

„Jsou stále v majetku Celního ředitelství Slovenské republiky, které je teprve plánuje nabízet státním institucím, podnikatelům a až nakonec obci. Doufáme, že je získáme, a to bezúplatně. Máme v plánu tam zřídit hasičkou zbrojnici a zbývající prostory nabídnout podnikatelům,“ doplnil starosta slovenského Makova Marián Masnica.

INFOGRAFIKA: Bývalé hraniční přechody a využití budov celnic