VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé školy si poradily, jiné bojují

Zlínský kraj – Vyjádření současného ministra školství Josefa Dobeše obletěla celou republiku. Výsledky generální zkoušky státních maturit podle něj poukazují na to, že české školství je nemocné. Společnost Cermat začala školám ve středu poskytovat údaje o výsledcích generálky.

5.11.2010
SDÍLEJ:

Generálka státních maturitFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Zpracování výsledků je někde bez problémů. Jinde se jimi probíjejí a proklínají Cermat

Ve čtvrtek byly protokoly o výsledku generálky předány žákům, kteří si tak mohli chtě nechtě udělat obrázek o strašáku v podobě státních maturit. Většina škol zatím nemá celkové přehledy k dispozici, a tak poskytnuté údaje i nadále zpracovává a vyhodnocuje.

Gymnázium ZlínLesní čtvrť sice stále zpracovává výsledky, avšak na základě výsledků jednotlivců zde panuje spokojenost. „Naši studenti byli spíše úspěšní a dosahovali výsledků, které jsou nad celorepublikovým průměrem. Ke konkrétním číslům se zatím dopracováváme, i když si osobně myslím, že ta generálka nebyla až tak o přesných číslech,“ uvedl včera zástupce ředitele Pavel Simkovič.

Patří k nejlepším v republice

Na Masarykově gymnáziu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Vsetín se mohou od včerejška pochlubit hned dvěma studenty, kteří dosáhli nejlepších výsledků v rámci celé České republiky. „Jeden student byl nejlepší v českém jazyce a jedna studentka pro změnu excelovala v anglickém jazyce,“ oznámil hrdě ředitel Dalibor Sedláček.

Většina studentů školy po dle něj obstála se ctí, i když se pochopitelně najdou také neúspěšní studenti. „Všichni naši žáci zvolili u státní maturity z Čj a Aj obtížnější variantu, u matematiky si pak těžší variantu zvolilo osmdesát procent,“ doplnil.

Ředitelka Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov připomněla, že je státní maturitní zkouška spíše srovnáním a ukazatelem pomyslných požadavků na držitele maturity,“ zdůraznila.

Generálku studenti podle ní zvládli velmi dobře. „Studenti osmiletého studia dosáhli pozitivnějších výsledků než studenti čtyřletého,“ zmínila.

Na Gymnáziu Uherské Hradiště si téměř 96 procent žáků volilo těžší variantu. „Státní maturitní zkouška podle nás odpovídá požadavkům na studenta víceletého gymnázia. Podle toho vnímáme také výsledky,“ poznamenal ředitel Zdeněk Botek. Ze všech žáků zde neuspěli pouze dva studenti, jeden v jazyce českém a druhý v anglickém.

Také zástupci jiných typů škol se stále pokoušejí zpracovat výsledky, které jim poskytl Cermat.Na Střední policejní škole ministerstva vnitra v Holešově se včera stále probíjeli výsledky. „Ještě to nemáme, pořád zpracováváme výsledky,“ nemohl konkretizovat generálku státní maturity metodik Jaromír Zbožínek.

Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži si naproti tomu již s výsledky poradila. „Pokud by byla hranice úspěšnosti třicet procent, pak by v nástavbovém studiu neuspělo jen dvacet procent žáků a v maturitním oboru třicet procent. V případě hotelové školy generálku zvládli prakticky všichni,“ konstatoval ředitel školy Petr Hajný.

Státní maturita není až tak komplexní

Takřka vyčerpávající informace měli na Střední škole Kostka s. r. o. ve Vsetíně. „Přestože jsem byl zásadním odpůrcem státních maturit, výsledky mne mile překvapily. Studenti excelovali především v angličtině a němčině, “ neskrýval spokojenost ředitel Karel Kostka. „Jsem poněkud skeptický, protože státní maturita je nastavena průměrně, což může u lepších žáků vést k nižší motivaci a slabší žáci z ní naopak mohou těžit,“ vyjádřil pochybnost. Mimo to zmiňuje, že státní maturity rozhodně nezměří kreativitu studentů ani schopnost třídit myšlenky či spojovat jevy. „Nejsem si jist, že je to ta pravá cesta k pokroku, peníze by podle mě ve školství nalezly lepší uplatnění.

Zástupce ředitele Centra odborné přípravy technické (COPT) v Kroměříži Antonín Hubáček si včera povzdechl, že z výsledků je jasně patrný odlišný přístup některých žáků. „Úspěšnost byla průměrná. Rozdíly jsou mezi jednotlivými třídami. V některých lze dokonce odhalit jasný bojkot ze strany žáků,“ doplnil.

Stanislav Janalík

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

Naši prvňáci. Ilustrační foto

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT