Své o tom ví i řidič společnosti ČSAD Vsetín. Když mu v Brně uplynulou sobotu nastoupil do vozu pětačtyřicetiletý muž, ještě netušil, že ve Zlíně bude kvůli němu muset volat městskou policii.
Cestující si totiž s sebou vezl notnou zásobu alkoholu a cestou do Zlína se opil tak, až skončil na záchytce. Řidič si s ním taky dost užil.
„Tahal jej za límec a v Kroměříži se nějakou dobu zdržel na toaletě, takže na něj museli všichni čekat. Když spoj dorazil do krajského města, nemohl jej pak šofér vůbec vzbudit. Nakonec musel volat strážníky, kteří jej z autobusu vyvedli,“ uvedl ředitel osobní dopravy společnosti ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.
Dodal, že takové situace se naštěstí stávají jen zřídka. „Většinou jde o místní linky, ne o dálkové spoje, a hlavně se to stává v nočních hodinách. Naši řidiči však takové cestující mohou z vozu vykázat,“ vysvětlil Holubář.
S opilými cestujícími měli v minulosti problémy i ve Student Agency. „Šlo především o spoje na východní Slovensko, kdy si Slováci brávali do vozů láhve. Nošení vlastního alkoholu jsme však zakázali, takže s tím už problémy nemáme,“ konstatoval ředitel společnosti Radim Jančura.
Dodal, že chování cestujících kontrolují i stevardky. „Jakmile uvidí, že někdo už to s pitím přehnal, vykážeme jej z vozu nebo voláme i policii. V našich vozech poskytujeme sice i pivo, ale to jen v omezeném počtu,“ přiblížil dále Jančura.
Občas se s rozjařenými cestujícími potkají i řidiči ČSAD Uherské Hradiště. „Vesměs jde o příměstské linky, ale není to až tak časté. Řidiči mají naštěstí právo takového člověka vyloučit z přepravy, a to někdy i s pomocí policie. Ale že by se nám někdo opil v dálkovém autobuse a navíc až do němoty, tak to si nepamatuji,“ zavzpomínal obchodně-dopravní náměstek Ivan Kallus.
Na mol opilé cestující lze potkat rovněž i ve vlaku či vozech zlínskootrokovické MHD.
„Jsou to vesměs situace, kdy jsou nějaké větší kulturní či sportovní akce. V těchto případech musíme volat policii. Pokud je člověk například jen přiopilý, má platnou jízdenku a neobtěžuje okolí, pak už je to na rozhodnutí průvodčího, zda jej nechá dojet do stanice, nebo jej vykáže,“ sdělila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.
Ne každý cestující bývá střízlivý i vozech Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice.
„Není to nic zvláštního. Přestože je ve vozech zakázáno konzumovat alkohol, občas se někdo objeví. Řidič pak takového člověk nejprve napomene a pak přichází na řadu městská policie. Pokud je člověk ve velmi opilém stavu, musí jej strážníci i vyvést. Pak samozřejmě, pokud spáchá takový člověk škodu, například znečištěním sedadel, vymáháme po něm úhradu,“ okomentoval mluvčí Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice Vojtěch Cekota.