Mohou za to mnohdy rozsáhlé rekonstrukce výukových budov. Ze středních škol zřizovaných Zlínským krajem se to podle mluvčí hejtmanství Gabriely Sýkorové Dvorníkové týká studentů tří středních škol.

Do školy zamíří až příští pondělí

„Jedná se o Gymnázium a Jazykovou školu s právem státní jazykové školy Zlín, Střední odbornou školu Otrokovice a Obchodní akademii Kroměříž,“ uvedla mluvčí s tím, že všichni zahájí výuku pátého září 2011.

Na zlínském gymnáziu rekonstruovali například kanalizaci, elektroinstalaci , vodovodní rozvody a rozvody topení. Vybudovali tam také centrální šatny a upravili sociální zařízení.

Střední odborná škola Otrokovice přivítá žáky zateplenou fasádou a střechou. V tamních dílnách a dvou budovách domova mládeže navíc vyměnili okna.

Na Obchodní akademii Kroměříž zateplili řemeslníci fasády a střechu. Na nová okna se mohou studenti těšit i tam. Za odloženým zahájením roku prý stojí kromě oprav také vrtkavost počasí.

„Práce postupují pomaleji, než jsme předpokládali. Během léta bylo špatné počasí,“ vysvětlil ředitel kroměřížské obchodní akademie Mojmír Šemnický.

Dvoudenní posun vyučování není podle něj na začátku roku problém. Pátého září se děti mohou těšit na svou školu v novém hávu. Ruku k dílu přiložili i samotní pedagogové. „Těší mě, že se v přípravném týdnu do úklidu zapojili i učitelé,“ usmál se ředitel.

Například student tamního třetího ročníku Milan Procházka využije dva volné dny navíc pracovně. „Ještě budu chodit na brigádu,“ dodal. Že vyučování začíná později, je podle něj prima. „Klidně by se volno mohlo prodloužit ještě víc,“ pousmál se.

Na Gymnáziu Zlín-Lesní čtvrť se také opravovalo ve velkém. Během letních prázdnin tam měli v plánu zateplit dvě budovy a vyměnit okna. Školní rok však zahájí včas prvního září. S rozsáhlými úpravami totiž začali už 15. června tak, aby 31. srpna byli práce hotové. Že záměr se daří naplňovat, ujistil ředitel gymnázia Jan Chudárek. Interiéry školy budou podle něj do prvního září připravené. V současnosti se tam uklízí.

„Z hlediska výuky končí rekonstrukce jednatřicátého srpna,“ dodal s tím, že během prvních dvou zářijových týdnu dojde k drobným venkovním úpravám. „To však nijak neovlivní výuku ani hlukem ani prachem,“ ubezpečil Chudárek.

Základní školy začnou načas

Také řada žáků základních škol ve Zlínském kraji si vyslechne slavnostní projev svých ředitelek a ředitelů včas.Bude tomu tak například v Uherském Hradišti. Podle vedoucí odboru školství a sportu na uherskohradištské radnici Dany Stojnové začínají tamní základní školy zřízené městem 1. září.

„Zásadní rekonstrukce se neuskutečnily. Prováděla se běžná údržba,“ doplnila k tomu.

Ve čtvrtek se podle vedoucí odboru školství a kultury tamní radnice Věry Goldové základní školy zaplní dětmi také ve Vsetíně. Stejná situace je například i na základních školách v Otrokovicích i Kroměříži.