Podle odborníků z Asociace hotelů a restaurací České republiky je důvodem malého množství nekuřáckých restaurací stále vysoká poptávka po prostorách, kde se smí kouřit.Přímo v centru krajského města mohou lidé zavítat například do Restaurace Hami, která je již od svého vzniku na začátku devadesátých let nekuřácká. „Zaměřujeme se hlavně na zdravou stravu, takže rozhodnutí spojit to s výhradně nekuřáckým prostředím bylo logické. O tom, že by to mohlo být jinak, vůbec neuvažuji,“ řekl provozovatel zařízení Martin Malina.

Hosté hojně využívají rovněž služeb Restaurace Vyhlídka na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy, kde je povoleno kouření pouze na terase. Mezi zákazníky restaurace převládají rodiny s dětmi.

„Chodí k nám ale například i kuřáci, kterým zakouřené prostory nevyhovují,“ poznamenal provozní restaurace Jaromír Pospíšil. Stejná společnost provozuje ve Zlíně ještě vinárnu, i zde chybějí na stolech popelníky.

„K vínu prostě cigareta nepatří,“ soudí Pospíšil. Podle databáze občanského sdružení Česká koalice proti tabáku jsou v kraji nekuřácké restaurace prakticky jen ve Zlíně, v některých městech dokonce nabídka ani vůbec není.

„Nekuřáckých restaurací bude zřejmě v budoucnu přibývat. Restauratéři se ale musejí chovat tržně, řídí se poptávkou,“ řekl předseda zlínské krajské sekce Asociace hotelů a restaurací České republiky Vladan Černý. Někteří provozovatelé se snaží nekuřákům vyjít vstříc nabídkou oddělených prostor, v nichž se nekouří. „O úplném zákazu kouření ale v podmínkách České republiky rozhodně neuvažujeme,“ podotkl provozovatel Zámecké restaurace ve Zlíně Pavel Ševčík.