Hned v osm hodin ráno si přebrali zástupci svobodné mládeže neboli chasy od starosty vesnice symbol práva, které pak měli až do večera v celé vesnici. Hned poté padly první obžaloby a odsouzen byl přímo starosta Jaroslav Kaňa i přítomní členové obecního zastupitelstva.

„Za to, že v noci nechávají svítit veřejné osvětlení a rodí se málo dětí, protože mladí lidé se za světla stydí, že na místním infokanálu je spousta zbytečností, ale scházejí zprávy z E55 a zpravodajství z night klubů, že ze staré radnice udělali sklad starých televizorů a dalšího materiálu, a přitom mohla sloužit jako kuřárna exotického tabáku nebo erotický klub,“ zaznělo mimo jiné v obžalobě.

Ani osazenstvo radnice se nevyhnulo trestu za svá provinění, tedy výplatě „na gatě“. Krojovaný průvod pak celou sobotu postupně procházel vesnicí Racková. U každého domu se zastavili a jeho obyvatelům sdělili, co na ně vše vědí. I oni byli vyplaceni a také museli za svá provinění zaplatit menším finančním obnosem.

Program slavnosti Starý hanácký právo vyvrcholil večerní taneční zábavou a předáním symbolu práva zpět obci. A to včetně vznesení obžaloby proti výboru hanáckýho práva a vykonáním příslušného trestu za prohřešky, kterých se dopustili během dne, kdy měli obec pod svou vládou.

„Starosta a zastupitelé nezůstali nikomu nic dlužni,“ usmál se starosta místních dobrovolných hasičů Jaroslav Cholasta.

Přestože celý den s přestávkami pršelo, program slavnosti se uskutečnil podle plánu a zábava se protáhla až do tří hodin ráno.

„Starý hanácký právo je největší společensko kulturní událostí, jaká se u nás v rozmezí deseti let koná. Žije jí celá vesnice. Největší podíl na organizaci má sbor dobrovolných hasičů,“ uvedl starosta Rackové Jaroslav Kaňa.

Slavnost Starý hanácký právo je památkou na zábavu našich předků. V obcích, které staré zvyklosti udržují, se koná zpravidla jednou za deset let.

Vyhrajte lístky naLebeda festival v Rudimově

Vyhrajte 3 x 2 volné vstupenky na Lebeda festival v Rudimově na Slavičínsku, který se koná 30. a 31. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!