Ve Vsetíně se fotky zaparkovaných aut na nevhodných místech začaly objevovat i na internetových stránkách nemocnice. Řidiči často odstavují auta mimo vyhrazená místa, blokují chodníky i vstupy do budov, komplikují zásobování objektů.

„V případě havárie či požáru by se zásahová vozidla kvůli tomu k objektům vůbec nemusela dostat," varuje mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

„Není snad den, kdybychom podobné problémy neřešili. Blokují vnitřní logistiku, ať už jde o zásobování prádlem, rozvoz léků či stravování, ale také převoz pacientů mezi jednotlivými objekty," uvedl vedoucí provozního oddělení vsetínské nemocnice Ladislav Kašpar.

Dvě desítky parkovacích míst určených pro pacienty v areálu se zejména dopoledne brzy zaplní, řidiči pak své vozy odstaví kdekoliv. Mnohdy nemá kde zastavit ani sanitka.

„Místa v areálu nemocnice jsou především určena ke krátkodobému zastavení při naložení či vyložení pacienta, k přepravě hůře chodících či zcela imobilních klientů. Řidiči by k parkování měli prioritně využívat parkovišť a odstavných ploch u polikliniky, v místě bývalé železniční vlečky a před hlavním areálem nemocnice," radí lékař Kašpar.

Situaci už nemocnice řeší s městskou policií. Fotografie špatně parkujících vozidel se zatím na stránkách nemocnice objevují se zakrytými poznávacími značkami.

„Nechceme vjezd do nemocnice omezovat, to je však možné jen za podmínky, že řidiči budou respektovat dopravní značení a využívat pouze vyznačených parkovacích míst. Pokud nenajdou volné místo, pak vyloží pacienta a z areálu odjedou," uvedla ředitelka nemocnice ve Vsetíně Věra Prousková.

Podobné problémy řeší dlouhodobě také nemocnice v Uherském Hradišti. Již dříve požádala městskou policii o pravidelné kontroly. Situace se však podle ředitele Petra Sládka příliš nezlepšila. Řidiči blokují cesty a ničí zeleň.

V nemocnici se nyní staví nový centrální pavilon, v areálu přibude stovka parkovacích míst, situace by se poté mohla zlepšit.

Problém s parkováním je také v okolí zlínské krajské Baťovy nemocnice, kde je málo míst. Částečně pomohlo nové parkoviště, to je však na kraji areálu. Vjezdy do areálu a parkování v něm nemocnice omezila již před lety jeho zpoplatněním. (čtk)