„Volali jsme do Baťovy nemocnice hned po rozeslání oznámení o pohřešované osobě městské policii a dispečinku dopravního podniku,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Všechny nemocnice v kraji vedou informace o pacientech v elektronické podobě. „Došlo k momentální softwarové chybě, kterou způsobilo zadání titulu u opakovaně hospitalizované pacientky. Tím nebyla zařazena v abecedním pořadí seznamu hospitalizovaných. S takovou situací jsme se setkali poprvé a mrzí nás, že způsobila nepříjemnosti. Situace se už nebude opakovat,“ ujistila mluvčí KNTB Karla Havlíková.

Omyl se snažili napravit. „Sami jsme kontaktovali rodinu pacientky,“ doplnila Havlíková. To potvrdila i Jana Bartíková. „Příbuzným volal někdo z nemocnice, že se pohřešovaná našla,“ sdělila policejní mluvčí. Žádná jiná nemocnice v regionu prý dosud takovou situaci nezaregistrovala. „Takové nedorozumění se nám nestalo. Údaje o pacientech evidujeme v Nemocniční informační síti (NIS) a také písemnou formou. Zde máme záznam o pacientovi od jeho přijetí do nemocnice až po propuštění,“ informovala mluvčí Kroměřížské nemocnice Lenka Koutná.

Stejně je na tom i Uherskohradišťská nemocnice. „Za několikaleté používání NIS se nestalo, že bychom o někom u nás hospitalizovaném nevěděli. A není to možné ani z principu systému. Záznamy se navíc dají dohledat zpětně,“ sdělil její mluvčí Jan Hrdý. Elektronicky vedená evidence funguje i ve Vsetíně. „Všechny podklady o pacientech máme k dispozici v NIS. Takový případ jsme nezaznamenali,“ vyjádřil se náměstek ředitele Nemocnice Vsetín Jaromír Vávra.

Informace o zdravotním stavu pacienta poskytuje nemocnice jen na základě jeho písemného souhlasu. „Informujeme příbuzné pouze na žádost klienta. Pokud nemůže například kvůli bezvědomí souhlas poskytnout, nejpozději do čtyřiadvaceti hodin se jeho přítomnost oznamuje okresnímu soudu,“ prozradil Hrdý. Údaje pro ostatní mají jen obecný charakter. „Pokud přijmeme účastníka nehody, potvrdíme jen příjem a aktuální zdravotní stav,“ sdělila Koutná.

ZDE > PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE