Vedení nemocnice ve středu upozornilo, že pokud počty pacientů v okrese porostou, bude se muset obrátit o pomoc na sesterské nemocnice ve Zlínském kraji, i ty ale s kapacitami lůžek a personálu vycházejí jen tak tak. Další šancí je pak přesměrování pacientů do nemocnic v sousedních krajích.

„Každý týden otevíráme minimálně dvě covidové stanice, třetina nových lůžek se ale zaplní za několik hodin od otevření a celá kapacita pak během několika dnů. Tímto způsobem už jsme přeměnili lůžka plicního, urologického, interního, rehabilitačního a ortopedického oddělení a také dvě lůžkové stanice centra klinické gerontologie. Máme tři desítky intenzivních lůžek pro covidové pacienty, sto devadesát standardních covidových lůžek, ještě jsme schopni zabezpečit pětatřicet dalších na gerontologii a tím se dostaneme prakticky na strop našich kapacitních možností,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Ilustrační fotografie.
Po rozchodu se mladík pokusil o sebevraždu. Zachránil ho bývalý strážník

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje jsou pro covid pozitivní pacienty aktuálně vyčleněny 4 stanice se 110 intenzivními lůžky a 15 stanic se 410 standardními lůžky vybavenými kyslíkem.

„V tuto chvíli už jsme ve Zlíně schopni otevřít pouze jedinou standardní covidovou stanici. Když se ale podíváme na možnosti dalších našich nemocnic v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, bude číslo kolem pěti set lůžek velmi pravděpodobně stropem pro nás pro všechny. Nějaké kapacity může přidat možná ještě nemocnice ve Valašském Meziříčí, ale potom nám už nezbývá, než požádat o pomoc sousední kraje. Tato situace může reálně nastat už na začátku příštího týdne,“ zdůraznil Radomír Maráček s tím, že je nyní s řediteli nemocnic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji v kontaktu a snaží se s nimi na řešení případného krizového scénáře dohodnout.

Největším problémem, který aktuálně nemocnici ve Zlíně trápí, jsou rostoucí počty zdravotníků, kteří chybí v jejím provozu.

„Stejný problém nás limituje ve všech čtyřech našich nemocnicích. Aktuálně nám v souvislosti s covidem, jinými diagnózami či ošetřovným chybí už téměř sedm stovek lékařů, sester a dalších zdravotníků. Studenti a dobrovolníci nám mohou pomoci jen částečně, mají jen omezené kompetence při péči o pacienty. Možností by byla pomoc lékařů a sester z terénu, tedy zdravotníků z ordinací praktických lékařů nebo ambulantních specialistů, které bychom mohli zapojit do provozu našich nemocnic. Pak bychom byli schopni přeměnit ještě některá další oddělení na covidové stanice,“ doplnil Radomír Maráček.

Jakub Tláskal, prkatický bratr, ARO NsP Česká Lípa.
Nezlehčujte to. Na kyslíku může skončit kdokoliv, varuje zdravotník z ARO

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je aktuálně hospitalizováno 175 covid pozitivních pacientů a 26 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje pečuje personál dohromady o 443 pacientů s koronavirem, přičemž 74 z nich je ve vážném stavu a vyžaduje intenzivní péči a z tohoto počtu je 56 napojeno na umělou plicní ventilaci.

Ještě před dvěma týdny byly přitom počty ve čtyřech krajských nemocnicích 201 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a 27 z nich na umělé plicní ventilaci.