Na jeho následky zemřelo celkem 39 lidí z celé republiky. Dalších 118 bylo poškozeno. Několik z nich přišlo nenávratně o svůj zrak. Metylalkohol ničil lidské životy nejen těch, kteří jej požili, ale i jejich blízkých. Dodnes je mezi lidmi však až pět tisíc litrů nezajištěného závadného alkoholu a může se stát, že na následky otravy z něj budou umírat další lidé. Mezi prvními otrávenými metylalkoholem v kraji byli ti, kteří požili alkohol zakoupený právě v bývalé večerce na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Nic není jako dřív

Stojím před dnes už bývalou prodejnou, kam si lidé chodili kupovat levný alkohol, většinou se jednalo o vodku a rum. Dnes se dveře do ní blýskají novotou coby vstupní brána do policejní služebny. Nic už není jako před rokem.

Pamatuji si, jak jsem ještě jako dítě sem chodila a kupovala jsem si nanuka, jak jsem svému synovi tady kupovala oplatky a jupíka. Kdo chtěl na Svazích dobré „moravské" víno, chodil sem. Později se ve večerce začal prodávat levný alkohol, na který chodilo celkem hodně lidí. To ale bylo dříve. Nyní se zde setkávám se ženou, která má události z minulého roku při vypuknutí celé metanolové aféry stále v živé paměti.

„Viděla jsem, jak tam chodili lidé nakupovat. Litr tvrdého tam stál 160 Kč, to nikde nekoupíte," vzpomínala očitá svědkyně, která si přála zůstat v anonymitě. Její všímavost tenkrát pomohla zachránit život jedné přiotrávené ženě.

Z jejího vyprávění vím, že 11. září, poté, co se dozvěděla od známých této ženy, že je jí zle, ihned jí zavolala záchrannou službu. Věděla totiž, že si na alkohol byla právě v této večerce. Později se v nemocnici ukázalo, že žena by po požití rumu ze zmíněné prodejny bez zásahu lékařů jistě nepřežila.

„Doufám, že se jí vede dobře," uzavírá příhodu moje známá. Ta o tom, co se tam dělo, ví své. Bydlí kousek od I. segmentu a situaci kolem něj, jak říká, dobře zná.

„Mockrát jsem viděla, jak k prodejně zezadu někdy i třikrát týdně přijížděla tmavá, neoznačená dodávka, většinou ve večerních hodinách," dodala s tím, že toto po vypuknutí celé aféry sdělila také zlínským kriminalistům.

Kdo distribuoval do prodejen a restauračních zařízení nebezpečný pančovaný alkohol? To se tenkrát usilovně snažila zjistit i zlínská policie. Ta poté zadržela prodejce, který měl na starost večerku, kde drtivá většina otrávených lidí koupila kořalku, jež obsahovala životu nebezpečné množství metylalkoholu. Ihned provozovatele této večerky obvinila.

Vydávám se proto za dalšími pamětníky, kteří v okolí této bývalé večerky mají své prodejny. Vzpomínky jsou, jak zjišťuji, i u nich stále živé.

„Pamatuji si, jak tady přijela policie se psy. Máme s bývalou večerkou společnou chodbu. V ní máme velké skříně s oděvy," vzpomíná prodavačka z prodejny textilu.

„Museli jsme skříně policistům otevřít, bylo to zvláštní," dodává ochotně, i když nechce také prozradit své jméno. „Ale jinak je v pořádku, že je pochytali, protože s prodejem závadného alkoholu naprosto nesouhlasím," vysvětlila mi.

Také v sousední prodejně potravin si prodavačky na celou aféru dobře pamatují. „Vzpomínám si na to, už je to rok, ale naši prodejnu to nijak nezasáhlo. Zákazníci se o tom mezi sebou bavili. A i když pak byla prohibice, naše tržby to nepoznamenalo," prozradila mi prodavačka Markéta.

Místní se shodnou: Byl to šok

Také Pavlína Horenská, která pracuje hned vedle v kadeřnictví, si na tyto události velmi dobře vzpomíná. „Policisté, psi – bylo to hrozné. Večerka, kde si děti kupovaly sladkosti, a teď tohle," pokrčila rameny. Vydala jsem se za lidmi, které tady jako místní obyvatelka denně potkávám. Zajímá mě, jak oni se dívali na to, co se tady dělo.

„Zavření večerky z těchto důvodů byl šok. Vždyť my jsme tady chodili v neděli na zmrzlinu nebo na víno či cigarety. Děckám jsme tady kupovali sladké pendreky. A pak tohle. Stále nevěříme tomu, co se tady prodávalo," řekla jedna z obyvatelek Jižních Svahů Ilona Novotná. Její přítel Jirka jí přitakával.

„Je to neuvěřitelné, mohlo se to stát komukoliv z nás.