Největší trápení s neplatičem - rekordmanem mají v Otrokovicích, kde spravují 350 městských bytů. „Je tu pán, který dluží i s poplatky 750 tisíc korun. Jeho případ nyní řeší soud. Dluží nám i dalších sedmdesát lidí,“ uvedl mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.

Vážné problémy s neplatiči řeší také Zlín, který má 3030 městských bytů. „Největší dlužník dluží 308 775 korun s poplatky a úroky z prodlení a náklady soudních řízení,“ sdělila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Neplatič podle ní od roku 2000 neplatil nájem a proto v roce 2001 dostal výpověď. „Bylo proti němu podáno devět žalob, soud vydal šestkrát platební rozkaz, dvakrát rozsudek, dvakrát nařídil exekuci a šestkrát rozhodl o srážkách z příjmu od České správy sociálního zabezpečení,“ vypočítala.

Úředníci ve Fryštáku, který má jen pět městských bytů, se také potýkají s neplatičem. „Dluží dvacet tisíc korun. Jde o recidivu v opožděných platbách. Dali jsme mu teď nůž na krk. Hrozí mu vystěhování,“ uvedl starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Ve Slušovicích, které mají necelou stovku městských bytů, jsou na černé listině čtyři lidé. „Každý dluží přibližně dvanáct až patnáct tisíc. Mají splátkový kalendář. Vloni jsme už ale řešili i vystěhování. Rozkřiklo se to a teď díky tomu nemáme větší problémy,“ sdělila místostarostka Slušovic Blanka Lisovská.

V Brumově-Bylnici, který má třiapadesát městských bytů dluží nejvíce dva lidé, a to 21 a 25 tisíc korun. „Vše jsme nejprve řešili domluvou. Pokud ale nezaplatí, vystěhujeme je,“ uvedla Silvie Minářová z odboru investic a majetku města.

Brumov-Bylnice ale jinak s dlužníky větší problémy nemá. „Od loňska si smlouvy necháváme podepisovat na dobu určitou. Na půl roku, na dalšího půl roku, pak na rok, dva, a pokud nejsou problémy i na neurčito,“ vysvětlila Minářová.

Podobné, pětileté smlouvy si pochvalují i v Napajedlích. „Nikdo teď nemá větší dluh než dvacet, třicet tisíc korun,“ zkontroloval záznamy Miroslav Polášek, který má na starosti 127 městských bytů.

Vážné problémy s neplatiči přiznal naopak Slavičín. Konkrétní informace ale úředníci prozradit nechtěli. „Nejvyšší dlužné částky jsou desetitisícové, penále statisícová. Tyto případy už řešíme soudní cestou. Jednoho člověka už žalujeme deset let. Není si na něm ale co vzít,“ povzdechla si ekonomka Jana Adámková z Bytového a tepelného hospodářství Slavičín, které spravuje 237 městských bytů.

Ve Vizovicích, kde mají 131 bytů, dluží jedna žena částku sedmdesát tisíc korun. „Neplatí od roku 2004. Momentálně je vše u soudu,“ sdělil ředitel Technických služeb města Vizovice Alois Pavlůsek.

Martin Lavay