Nezaplatila a vymahačská společnost jí poslala obálku výrazně označenou sloganem „oddělení delikvencí“. Nápis viděli i sousedé

Život se šestatřicetileté ženě docela radikálně změnil poté, co na ni po příchodu z práce ze schránky vyčnívala část dopisu od vymáhací společnosti M.B.A., který byl přes půl obálky označen velkým nápisem „oddělení delikvencí“. „Bydlím ve velkém činžovním domě, kde kolem desítek schránek projdou v podstatě všichni sousedi, bylo mi trapně,“ svěřila se Bronislava.

Dlužila. Z původních nesplacených několika stovek se částka vyšplhala k 36 tisícům. Nezaplatila, příslovečně „strkala hlavu do písku“ a věřitel předal pohledávku vymáhací společnosti M.B.A. z Jeseníku.

„Jsem si vědoma dluhu, a nechci řešit podrobnosti. Ale myslím, že takovým způsobem udělat před sousedy z člověka delikventa je nehorázné,“ dodala.„Na tomto místě je důležité zmínit, že obálky označené takovým reklamním sdělením používáme pouze v některých případech a nikdy se nejedná o první upomínku,“ vysvětlila mluvčí společnosti M.B.A. Jana Tatýrková.

U paní Bronislavy šlo již o pátý takovýto dopis. To koresponduje i se závěry vyplývajícími ze šetření Úřadu pro ochranu osobních údajů (UOOU), jehož inspektor na popud Zlínského deníku případ prozkoumal.

„Kupříkladu k označení deliktní může dojít na obálce teprve u 5. 6. upomínky,“ uvedla mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Podle ní dlužník pravděpodobně ve většině podobných případů podepisuje souhlas se zasíláním takových upomínek už ve smlouvě o úvěru či poskytování služeb.

„Nejsem si vědoma toho, že bych podepsala, aby mi chodily upomínky s výraznými nápisy jako „oddělení delikvencí“ a podobně. Ve smlouvě, kterou jsem si několikrát přečetla zpětně, konkrétně nic takového uvedeno není,“ řekla Bronislava. Mluvčí UOOU Štěpánková tvrdí, že lidé si musejí dávat pozor. „Je to stále dokola, lidem opakujeme, podepsat můžete, ale smlouvu přečíst musíte,“ doplnila.

Výrazné označování obálek, přestože jde podle M.B.A. o „reklamní sdělení“, ale není v pořádku podle mluvčího Sdružení na ochranu spotřebitelů (SOS) Jana Votočky. „Způsobují tím zásah do osobních práv člověka. Z jejich strany je to spíše psychický nátlak na dlužníka,“ uvedl. Obrovské „reklamní sdělení“ o oddělení delikvencí či rychlé exekuce a podobně, které M.B.A. také používá, překvapilo i advokátku Janu Rejžkovou ze Zlína.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

„Při své činnosti nemůže společnost používat žádné výrazné označení na dopisních obálkách typu dlužník, neplatič, exekučně zabaveno apod.,“ uvedla Rejžková. Po dle ní údaje mohou znamenat zásah do cti člověka.

Mluvčí společnosti M.B.A. Jana Tatýrková je však jiného názoru. Na dotaz Deníku, zda jí taková označení obálek přijdou minimálně v rozporu s etikou a morálkou, měla jasné stanovisko.

„Naše společnost jedná výhradně v souladu se zákonem a takto označené obálky posíláme pouze dlužníkům, kteří dlouhodobě s námi nekomunikují,“ uvedla. Navíc podle ní je jednání společnosti absolutně v souladu se zákony ČR.

„Ano, nekomunikovala jsem, protože jsem se bála, vím, že to není řešení,“ přiznává Bronislava. Dodala, že zastává názor, že každý si má řešit své problémy doma za zavřenými dveřmi. Je ale jednání vymahačské společnosti zcela v pořádku? Může si každý psát na obálky libovolná „reklamní sdělení“? Podle advokáta Michala Šalamouna není. Podle něj je navíc možné se bránit.

„Je možné dovolat se obrany u soudu, při níž je možné žádat, aby soud uvedené jednání těchto vymahačů zakázal,“ řekl advokát. Zároveň dodal, že by kultivaci právního i společenského prostředí prospělo, kdyby se pár odvážlivců našlo a případně pár žalob na takové jednání podalo.

„Výhodou podání žaloby k soudu oproti podání trestního oznámení je, že se jí soud musí zabývat a musí ve věci rozhodnout,“ dodal Šalamoun. Děsit se zřetelných nápisů na obálkách nemusejí lidé ani podle zlínské advokátky Jany Rejžkové.

„Občané by se neměli nechat vylekat pojmosloví této či podobných společností, neboť žádná taková firma nemůže provádět úkony v rámci exekučního řízení, kterému musí předcházet pravomocný rozsudek, platební rozkaz apod.,“ uvedla Rejžková.

Mluvčí M.B.A. Jana Tatýrková tvrdí, že vymáhání společností M.B.A. je pro dlužníka mnohem finančně citlivější než soudní cestou. „Je to mnohem levnější,“ uvedla. Firma přebírá pohledávky řady velkých společností působících v ČR. Problém v jejích praktikách přitom nevidí například jeden z jejích významných klientů, který jí předává vymáhání dluhů na fakturách - mobilní operátor T-Mobile.

„Pokud má dlužník pocit, že byly při inkase dluhu porušeny zákony ČR, měl by to zcela jistě řešit. Musím ale zdůraznit, že jsme se za dobu naší spolupráce se společností M.B.A. nesetkali s případem, kdy by bylo ze strany této společnosti právo porušeno,“ uvedla mluvčí operátora Martina Kemrová.

Paní Bronislava ze Zlína (jejíž celé jméno máme k dispozici, ale nepřála si jeho zveřejnění) není přitom zdaleka jediná s podobnou zkušeností s výrazně označenými obálkami od M.B.A. Na stránkách Sdružení obrany spotřebitelů www.sos.cz se jich svěřují desítky. Někteří již na jednání společnosti podali i trestní oznámení či žaloby, což dokládají zveřejněnými podacími či jednacími čísly.

„Spojím se s dalšími lidmi, poradím se i SOS a bránit se rozhodně budu,“ řekla Bronislava. Tvrdí, že dluh zaplatí, ale přímo věřiteli, nikoli M.B.A.
„Chci jen upozornit na to, jak snadné je člověka před veřejností ocejchovat jako delikventa,“ uvedla. I když zaplatí, říká, že před sousedy bude mít určitě na dlouhou dobu ostudu.