„Manželství jsem ukončila já, protože bylo nesnesitelné. Farmu, kterou jsme spolu zbudovali, ale i dům, auto a zemědělské stroje všechno jsem nechala bývalému manželovi. Důležité pro mě a děti bylo co nejdříve od něj odejít," vypráví šestatřicetiletá žena.
Když přišla řeč na stroje, už to šlo
Její bývalý muž se ale rozvodu bránil a řekl si, že se zbytek rodiny vrátí, až pocítí nouzi. Alimenty, které mu soud vyměřil, neplatil celých deset měsíců. Domluvy ani prosby nepomáhaly. Muž, který je ekologický zemědělec a žije z dotací, stále tvrdil, že sám nic nevydělá, takže na alimenty nemá.
„Byla jsem už zoufalá, těch pětapadesát tisíc, co dlužil, nám opravdu chybělo, tak jsem mu pohrozila exekutorem. Až tohle zabralo," říká žena.
Představa, že by přišel o zvířata, stroje nebo vybavení domu a zaplatil by v důsledku mnohem víc, ho donutila k dohodě, po které matce svých dětí postupně dlužné peníze splatil. Od té doby už výživné posílá pravidelně.
Vyčkávat problém neřeší. Naopak
Možná krajní řešení, ale ze zkušeností mnoha rodičů, kteří jsou nuceni vyjít z jednoho platu, funguje. Aspoň podle Lucie Asenové, ředitelky Asociace neúplných rodin. Aby asociace pomohla samoživitelům a zvýšila úspěšnost při vymáhání alimentů, spojila se s jedním z největších exekutorských úřadů v republice, přerovským exekutorským úřadem Tomáše Vrány.
„Když vám bývalý partner dluží peníze a nemá se k tomu, aby vám je splatil, neotálejte. Vyčkávat ve většině případů problémy nevyřeší, ba naopak," říká soudní exekutor Vrána. „Ve spoustě případů již pouhá hrozba exekucí zapůsobí jako strašák a bývalý partner ustoupí a výživné vyplatí," sdělil svou zkušenost Vrána.
„Neplacení alimentů se v České republice stává takovým folklorem. Dokonce se jedná o třetí nejčastější trestný čin," uvedla Asenová.
Nejvyšší průměrné výživné na jedno dítě bylo v loňském roce 2749 korun měsíčně. „Český statistický úřad přitom vyčíslil měsíční náklady na dítě zhruba na sedm tisíc korun," řekla Asenová. Právě hrozba exekutorem a poté předání případu exekutorské kanceláři je podle ní jednou z docela účinných metod, jak se peněz, které jsou určené dětem, domoci.
Za neplacení hrozí až tříletý trest
Potvrzuje to i zlínský exekutor Martin Růžička. „Podíl vymáhání výživného v porovnání s ostatními typy dluhů se zvyšuje. Stejně tak stoupá i výše dlužných částek a pro matky a jejich děti je cesta exekuce často jediným způsobem, jak zajistit živobytí rodině. Je zajímavé sledovat, jak se čím dál víc neplatičů staví ke své situaci laxně. Dřív mnoho případů končilo dohodou a dobrovolnou úhradou dluhu. Dnes ale mnohem častěji pokračuje exekučním příkazem na mzdu nebo na účet," sdělil Růžička.
V současné době žije v České republice podle odborníků více než půl milionu neúplných rodin. Z nich téměř polovina žije pod hranicí chudoby. K neúnosné situaci přispívá i téměř 40 procent nezodpovědných rodičů, kteří neplní svou vyživovací povinnost.
Také ve Zlínském kraji patří neplacení výživného k jednomu z nejčastějších trestných činů. „Případů zanedbání povinné výživy, za které hrozí až tříletý trest, pokud kvůli neplatiči trpí dítě nouzí, letos v kraji evidujeme 777. Za celý loňský rok jich bylo 820," sdělil mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.
Paragraf 196 důvěrně znají také okresní soudy a v případě odvolání i soud krajský.
Pokud dluh přesáhne čtyři splátky výživného, podejte na dlužníka trestní oznámení, radí mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. Zároveň ale dodává, že tento způsob vymáhání peněz je poměrně zdlouhavý a nejistý. Pokud totiž dlužník projeví takzvanou účinnou lítost a uhradí jen část dlužné částky, policie trestní stíhání zastaví.
JITKA VOGLOVÁ