Co máme dělat, ptají se obyvatelé, kteří si nemohou ani otevřít okno.

„Začalo to přesně 30. srpna, byla jsem zrovna v zahraničí, když mi volala dcera, že máme všude kolem domu a dveří plno brouků, že opravdu štípou a že neví, co s tím má dělat,“ popisuje začátek starostí s rudými brouky paní Svatava Kubišová ze zlínské části Malenovice.

Hmyzí útok v Malenovicích 

Bydlí v rodinném domě v sousedství školního hřiště na třídě Svobody. Před jejich domem stojí čtyři vzrostlé lípy, ze kterých se začali rojit ve velkém brouci.

Malí, červení, podobní mravencům, jsou také úplně všude na jejich pozemku. Tisíce mrtvých, které stačila majitelka domu postříkat insekticidem, tvoří u vstupních dveří doslova hromady. Přesto se sem neustále slétávají.

„Cpou se mi do domu, neustále jich proudí stovky. Jsou kolem oken. Nemůžeme tak celý den větrat. Zabírá na ně jeden přípravek, ale ten je agresivní, kašlu tak a mám rýmu a dýchací potíže,“ stěžuje si paní Svatava.

A není sama, koho invaze rudých broučích nájezdníků štve a obtěžuje.

„Jednoho brouka jsem si dokonce přinesla i do kanceláře. Jsem už z toho nešťastná, podívejte se, mám jich tady před domem plné schody,“ ukazuje zase Marie Červinková.

„Nikdo ze zahrádkářů mi zatím neřekl, o jaký druh se jedná a co s tím,“ zmínila paní Marie.

NEJDE O NEBEZPEČNÉHO TVORA

Paní Svatava zase přes známého stačila zjistit, že by se mohlo jednat o druh Euconnus Napochus či Tetramelus Pubicollis.

„Vůbec nevím, jak se toho zbavit, jak se tento druh chová a co ještě může způsobit,“ obává se.

Obě ženy však zdůraznily, že vykácet vzrostlé lípy nechtějí. Po zlínské radnici však budou chtít, aby se stromy nějak ošetřily.

„Nikdy jsme se s podobnou situací nesetkali. V současnosti zjišťujeme, o jaký druh jde, proč se objevil v takovém množství a jaké máme možnosti. V každém případě nejde o nebezpečného tvora,“ uvedl za zlínskou radnici mluvčí Zdeněk Dvořák.

Deník oslovil známého entomologa Dana Čagánka.

„Tento druh žije především v kořenovém hlášení. Kdyby chtěli pokácet tyto stromy, museli by tak vyvrátit hlavně kořeny, a to na celou šířku koruny stromu, aby zamezili dalšímu rojení tohoto druhu,“ uvedl entomolog.

ZVYKEJTE SI NA SUBTROPICKÉ DRUHY

Podle Dana Čagánka může tento druh žít na tomto místě již delší dobu, několik let, letošní teplejší počasí však způsobilo, že se brouci hojně vyrojili.

Dan Čagánek radí, aby lidé v takových případech bojovali proti nevítanému hmyzu především přírodními repelenty.

„Především ořešák, třezalka, máta peprná, to jsou rostliny, které nevítané brouky odradí. Ti, kteří nemají zahradu, ale nalétávají jim brouci do oken, stačí, aby kolem oken měli listy ořešáku nebo v truhlíku vyjmenované byliny,“ radí odborník na hmyz.

V jednom z bytů, kam se malí brouci tlačí, si se vzniklou situací hlavu nelámou.

„Když jsme již v subtropickém pásmu, tak si asi na to budeme muset zvyknout,“ komentují s úsměvem manželé senioři v nedalekém paneláku.

„Ano, přesunují se k nám subtropické druhy,“ doplňuje jejich komentář Dan Čagánek.

Dodal, že k nám již zamířily vzácné druhy pavouků, brouků, komárů, ale i klíšťat, která jsou infikována nebezpečnými patogeny, na které nemáme protilátky.