Říká se mu "tichý zloděj zraku". Řeč je o glaukomu neboli zeleném zákalu. Jeho příznaky jsou většinou plíživé a nedávají o sobě vědět. Odhalit se dají jen při lékařském vyšetření.
Rizikovými faktory jsou vysoký nitrooční tlak, vyšší věk nebo onemocnění glaukomem u blízkého příbuzného. "Zvýšený nitrooční tlak je s diagnózou glaukomu úzce spjatý. Proto je důležité navštívit svého očního lékaře zejména v případě, že pacient pociťuje nějaké změny ve vidění nebo bolesti očí," upozornil oční lékař Jan Pohanka.

Samotné vyšetření na speciálním přístroji podle jeho slov zabere jen několik minut. "Pokud budou hodnoty zvýšené, pacienta objednáme na komplexní oční vyšetření," přiblížil lékař.
"Očního lékaře je důležité navštívit v případě, že pacient pociťuje nějaké změny ve vidění nebo bolesti očí." oční lékař Jan Pohanka.
Na Očním oddělení KNTB ošetřují zdravotníci pacienty v glaukomové poradně každý všední den. Léčba je u každého pacienta individuální. „Nejčastěji probíhá pomocí kapek, které snižují nitrooční tlak a pacient si je dlouhodobě aplikuje do oka. Další možností jsou laserové zákroky a také chirurgické výkony – klasické i mikroinvazivní," doplnil Jan Pohanka.

Oční oddělení Krajské nemocnice T. Bati nabízí komplexní léčbu glaukomu v plné šíři, a to včetně nejmodernějších a k oku nejšetrnějších metod. Oddělení také provádí konzultace pro spádové oční lékaře a ostatní oční oddělení v okresních nemocnicích jako nejvyšší pracoviště ve Zlínském kraji.