Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Netradiční problém: králík ohrožuje zdraví dětí

Uherské Hradiště - Zakrslý králík, jenž se přes zimu zabydlel v pískovišti na uherskohradišťském sídlišti Východ, může být vážnou hrozbou pro zdraví dětí, které by si chtěly na písku hrát.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Králík na dětském pískovišti ohrožuje zdraví hrajících se dětí.Foto: DENÍK/Oleg Kapinus

Lidská dobrosrdečnost může mít i negativní efekt. Důkazem je případ, který se stal v Uherském Hradišti. Jedno z dětských pískovišť na ulici Sadová v Uherském Hradišti si vyhlédl jako své útočiště zakrslý králík. Vydatně mu v tom pomohli místní „ohleduplní“ lidé, kteří v dobré víře odkryli část plachty. Ta má paradoxně sloužit právě k zabránění vniknutí zvířat na plochu a zamezit tak znečištění písku. Jiní všímaví lidé králíka několikrát z plácku vyhnali, ten se ale po čase vždy vrátil.

„Vzhledem k tomu, že se zlepšilo počasí a první děti se na tomto pískovišti již objevily, považuji užívání tohoto pískoviště za hazardování se zdravím. Je evidentní, že králík hmotu znečišťuje a hra s infikovaným pískem může uživatele ohrožovat,“ netají své obavy Romana Zetíková, maminka dvou dětí v předškolním věku.

Hygienici přislíbili, že pískoviště prověří, a včera tak učinili. „Vyslali jsme tam naše pracovníky, odebrali jsme vzorky písku a následně pak zvolíme další postup,“ uvedla Ivana Lukašíková z Krajské hygienické stanice Zlín. Podle informací ředitele HRATESu (Hradišťské technické služby) Josefa Krupy se možná hygienici u pískoviště potkají s řemeslníky. „Plánujeme výměnu písku ve všech dětských hřištích ve městě. Tuto údržbu provádíme každoročně. K výměně písku a čištění těchto ploch dojde v nejbližších dnech,“ sdělil Krupa.

Hygienici projednávají stížnosti obyvatel regionu na znečištěná pískoviště jen ojediněle. „Před několika lety jsme prověřovali stížnost jednoho z obyvatel Uherskohradišťska.

Poukazoval na nesrovnalosti v provozu jednoho obecního hřiště, že je plocha zaneřáděna výkaly a podobně. Zjistili jsme ovšem, že se jeho upozornění nezakládalo na pravdě,“ připomněla uherskohradišťská hygienička Zdenka Skulová.

Ušatého „hříšníka“ pravděpodobně budou muset odchytit sami obyvatelé sídliště. Hon na králíka mohou sice absolvovat i strážníci, na jeho pohyb u městského hřiště by ale museli obyvatelé bloku upozornit. „Pokud by se u pískoviště vyskytl a v daný moment někdo upozornil městskou policii, ta by provedla jeho odchyt a ve spolupráci s veterinářem by se dohodla na dalším postupu,“ vysvětlila Zemčíková.

Strážníci jsou v případě potřeby ochotni na nezvaného „nájemníka“ pískoviště vyrazit. „Museli bychom ho chytit rukama, žádnou síť nebo jiné zařízení pro tento účel nemáme. Ale určitě bychom si poradili,“ říká rozhodně Vlastimil Pauřík, zástupce velitele Městské policie Uherské Hradiště.

Hygienička: Z pískoviště si lze odnést závažné nemoci

Uherské Hradiště - Králík v pískovišti představuje pro uživatele reálné nebezpečí. V rozhovoru na toto téma to potvrdila i vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Ivana Lukašíková z Krajské hygienické stanice Zlín.

V Uherském Hradišti na sídlišti Východ, ulice Sadová, se v jednom z pískovišť „usídlil“ zakrslý králík. Ten pískoviště opakovaně znečišťuje. Jak postupují hygienici, pokud se o takovém jevu dozví?
Orgán ochrany veřejného zdraví postupuje v případech podezření na kontaminaci pískoviště následovně. Provede se vizuální kontrola s popisem zjištěného stavu a pořídí se fotodokumentace. Předmětem kontroly je kvalita písku a dodržování provozního řádu.
Současně se provede odběr písku k laboratornímu vyšetření po stránce mikrobiologické a parazitární. Po obdržení výsledků laboratorních analýz se kontrolovaná osoba (provozovatel venkovní hrací plochy s pískovištěm – pozn. aut.) seznámí s výsledkem šetření. V případě nevyhovujícího výsledku se postupuje ve smyslu zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Při překročení požadovaných limitů ve vzorku písku se požadují nápravná opatření a současně má orgán ochrany veřejného zdraví oprávnění zakázat provoz pískoviště, a to až do doby odstranění závad. Pro pořádek se poznamenává, že venkovní hrací plochy určené ke hrám dětí, které nemají svého provozovatele, nelze považovat za venkovní hrací plochu ve smyslu zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Z tohoto důvodu a pro zlepšení informovanosti veřejnosti požádala Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně místní úřady o poskytnutí seznamu jimi provozovaných venkovních hracích ploch s pískovištěm. Tyto hrací plochy budou následně uveřejněny na webových stránkách www.khszlin.cz.

Jaké nebezpečí představuje pobyt králíka a podobných zvířat (koček, psů, morčat) v pískovištích, potažmo jak jsou tímto jevem ohroženi uživatelé pískoviště?
Pískoviště rozhodně nemá být přechodným či trvalým bydlištěm pro zvířata, určitě ne místem k venčení domácích mazlíčků, ale také ne místem, kde dítě dostane od maminky svačinu. Přítomnost zvířat v pískovišti totiž pro zdraví jeho uživatelů představuje reálné zdravotní riziko. To se zvyšuje přítomností divoce žijících zvířat. Pobyt zakrslého králíka, který se ocitl v pískovišti nedbalým přístupem svého chovatele, bude však v žebříčku možného rizika na spodní příčce.

Které nemoci si mohou děti z pískoviště odnést?
Obecně platí, že dětem při hře v pískovišti kontaminovaném výkaly zvířat hrozí například salmonelóza, toxoplasmóza, leptospiróza, giardióza, toxokaróza a teniáza. Společným znakem přenosu původců jmenovaných onemocnění je přenos ústy do trávicího traktu. Nelze opomenout i fyzikální rizika – mechanické poškození kůže sklem nebo použitou jehlou.

Jak často podobné případy lidé z Uherskohradišťska na vaše pracoviště ohlásí?
Za poslední tři roky nebyl v regionu Uherského Hradiště ze strany obyvatel podán žádný podnět na podezření kontaminace pískoviště. V tomto období byl řešen pouze podnět ve Zlíně, a to ve dvou případech, vždy s vyhovujícím výsledkem vyšetření vzorků písku po stránce parazitologické a mikrobiologické. Naposledy byl zjištěn nevyhovující výsledek po stránce mikrobiologické v roce 2004.


Autor: Oleg Kapinus

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Srážku dvou osobních aut řešili ve středu 18. října po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.
5

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Ilustrační foto.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

V Baťově institutu ve Zlíně je až do začátku ledna k vidění unikátní výstava stavebnic.Svět kostiček výstava, která nabízí průřez rozsáhlou soukromou sbírkou sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce. Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. ledna 2018.

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Když Fastav nalosovali do základní skupiny Evropské ligy ke Kodani, fotbalisté dánského mistra vůbec netušili, s kým mají tu čest. Český stoper Michael Lüftner společně se slovenským záložníkem Jánem Gregušem a jeho krajanem Denisem Vavrem museli svým spoluhráčům vysvětlovat, kde Zlín leží a jakou ligu vůbec hraje.

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

O tom, že se bude ve Vlachovicích budovat přehrada, věděli už naši praprarodiče. Dočká se jí v dospělosti generace našich dětí. „Klidně s tímto projektem zestárneme. Dílo takového rozsahu a výjimečné důležitosti za to stojí,“ říká starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení