Pohořelice Konec, na starostu už kandidovat nebudu. K takovému radikálnímu rozhodnutí dospěl pětašedesátiletý Jaroslav Němeček, který už 28 let stojí v čele obecního úřadu v Pohořelicích.

„Není to práce na 8 hodin denně, ale na čtyřiadvacet. Ten čas si to prostě vyžádá. Je to na úkor rodiny, jste v jednom kolotoči,“ říká v rozhovoru pro Deník zasloužilý starosta. Práce šéfa obce se od té ve městech prý hodně liší.

„O starostech měst si v duchu říkám, že jsou stříhači pásek. Co se otvírá, tam se fotí a stříhají pásky. Mají kolem sebe obrovskou agendu lidí, každý z nich má na starost různé činnosti. Na vesnici jsme bohužel v podstatě jen dva, já a účetní. Je to obrovský nápor na čas,“ vysvětluje Jaroslav Němeček. Za jeho působení obec navštívili i vlivní politici Mirek Topolánek, Václav Klaus či Petr Nečas.

Osmadvacet let starostování. Co se vám vybaví?

Špatné i dobré. Co se povedlo i nepovedlo. Ale hlavně že starosta znamená opravdu pro obec všechno. Když mi jednou zavolala policie ve 2 hodiny ráno, že s nimi mám jet otevřít nějakou chatu, tak jsem musel vstát a jet. Potřebovali totiž při tom zástupce obce. V chatě prý někdo byl… když jsme ji otevřeli, našli jsme tam mrtvolu. Ten člověk tam prý ležel mrtvý už tři dny…

Celý rozhovor si přečtěte exkluzivně jen v tištěném čtvrtečním vydání Zlínského deníku

Exkluzivně jen v tištěném vydání Deníku. Ilustrační foto