„Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenal okres Kroměříž, a to o jedno procento. V okrese Uherské Hradiště se nezaměstnanost nezměnila. Naopak o jedno procento stoupla v okrese Zlín a o 0,7 procent v okrese Vsetín,“ sdělila ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

Nedostatek pracovníků ve strojírenství, stavebnictví i mezi řidiči

Kraj evidoval k 29. únoru celkem 8402 volných pracovních míst, na jedno připadají méně než dva uchazeči. V nabídce převažují místa pro řidiče nákladních automobilů, zedníky, montážní dělníky a pro region typická místa obsluhy strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže.

Roste počet zájemců o rekvalifikační kurzy

Lidé si začínají uvědomovat, že se trh práce dynamicky mění a že je třeba se průběžně vzdělávat a získávat nové kompetence. K tomu mohou využívat například rekvalifikační kurzy. Na některé z nich Úřad práce finančně přispívá nebo je zcela hradí.

Ve Zlínském kraji je poptávka zejména po řemeslných oborech, neobsazené jsou pozice ve strojírenství a stavebnictví, chybí také řidiči náklaďáků. Škála rekvalifikačních kurzů je široká.

Výrobce destilátů Rudolf Jelínek, 21. listopadu 2023, Vizovice.
Království slivovice. Tady vzniká pověstná pálenka Rudolf Jelínek

Od pracovníků v sociálních službách (jako zákonná podmínka pro setrvání v zaměstnání) přes různé řidičské průkazy, kurzy - kadeřník, kosmetička, pedikérka, manikérka, masér, kurzy pro svářeče a až k tak specifickým kurzům, jako je tatér nebo psychodynamický kouč.

Ženy se rekvalifikují na traktoristky, řidičky autobusů i svářečky

Ředitelka krajské pobočky Úřadu práce Majdyšová upozorňuje na zajímavý aspekt na trhu práce.

„V roce 2023 bylo ve Zlínském kraji zařazeno do rekvalifikačních kurzů s finanční podporou Úřadu práce celkem 1247 osob, dvě třetiny z nich byly ženy. Převažovaly kurzy práce na PC, včetně účetní a daňové evidence, vysoký počet žen, zhruba pětina, si vybral kurz pro pracovníky v sociálních službách. Nemalá část žen však projevila zájem o kurzy pro ženy ne příliš typické. Například 26 žen, které vidí svou pracovní budoucnost za volantem nákladních automobilů, traktorů, případně autobusů, absolvovalo rekvalifikaci a získalo potřebné řidičské oprávnění. Dalších 25 pak nastoupilo do kurzů věnujících se tvorbě webových aplikací. V našem kraji jsme podpořili také klientky, které měly zájem o svářečské kurzy. Dle informací vzdělavatele byly prý šikovnější než muži,“ doplnila Miriam Majdyšová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tisková konference KDU-ČSL a Zlín 21 ke vzájemné spolupráci v krajských volbách 2024.

Zdroj: Dominik Pohludka