Loni koncem ledna byla míra nezaměstnanosti v regionu 6,44 procenta. „Letošní statistiky už ukazují ke stejnému datu 5,11 procenta. Jedná se tedy o více než dvacetiprocentní pokles,“ upřesnila mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Zlín je na tom nejlépe

Ze všech čtyř okresů má přitom Zlínsko nezaměstnanost nejnižší. „Důvodem je zřejmě výraznější rozvoj podnikatelských aktivit, a tím pádem lepší nabídka na trhu práce,“ zdůvodnila. Dodala, že v celém kraji se míra pohybuje na úrovni 6,2 procenta.

Téměř polovinu všech žadatelů o práci tvoří lidé nad padesát let a zdravotně postižení. „Mají velmi ztížené podmínky pro hledání pracovního uplatnění, a to již dlouhodobě. Zaměstnavatelé o ně nemají zájem, a tak přes pokles celkové nezaměstnanosti jejich počet v evidenci úřadu práce roste,“ vysvětlila Majdyšová.

Čím déle bez práce, tím hůř

Velkou část registrovaných tvoří i osoby, které hledají práci více než půl roku. „Čím déle jsou v evidenci, tím se jejich uplatnění na trhu práce zhoršuje,“ připustila.

Naopak nejžádanější jsou strojaři, zedníci, seřizovači, nástrojáři, svářeči a řidiči nákladních automobilů. „Poptávku po nich nejsme schopni uspokojit,“ doplnila mluvčí Majdyšová.