„Ve většině krajů, v nichž se starostové a nezávislí na podzim zúčastnili voleb, získali mandáty. Proto jsme se rozhodli spojit síly,“ uvedl Gazdík. Hnutí s názvem Starostové a nezávislí, jehož ustavující sněm se uskuteční 19. února v Praze, chce oslovit zklamané voliče zavedených parlamentních stran, především lidovců a zelených.

Prvním testem podpory pro Starosty a nezávislé budou červnové volby do Evropského parlamentu. Těch se ovšem starosta Suché Loze nezúčastní.

„Chci se soustředit na práci v obci,“ vysvětlil Gazdík, proč neusiluje o post europoslance.

Lídrem kandidátky pro evropské volby bude pražský senátor a známý antikomunista Jaromír Štětina.

„Naší snahou je nominovat především odborníky a senátor Štětina je specialistou na oblast Východní Evropy a bývalého Sovětského svazu,“ zdůvodnil jeho nominaci Gazdík. Právě vytvoření jednotného vztahu Evropské unie k Rusku považují představitelé nového hnutí za jedno klíčových témat.

Jména dalších kandidátů sucholožský starosta uvést nechtěl.

„Bylo by to předčasné,“ poznamenal. Jisté je, že o křeslo v Evropském parlamentu nebude usilovat ani další představitelka nové formace – senátorka Jana Juřenčáková.

„Mám před sebou ještě čtyři roky senátorského mandátu, proto se evropských voleb nezúčastním,“ vysvětlila bývalá rokytnická starostka, jež v horní komoře českého parlamentu zastupuje Uherskobrodsko a část Zlínska.

(vab)