Kvůli menší podpoře státu na jejich provoz letos zatím v regionu schází oproti požadavkům služeb na čtvrt miliardy. S prohlášením, vyzývajícím k větší podpoře ze strany regionální vlády se proto na krajské radní nyní obrátila Asociace nestátních neziskových organizací Zlínského kraje, která sdružuje více než třicet poskytovatelů sociálních služeb.

„Vyzýváme Zlínský kraj, aby podpořil snahu o navýšení financí ze státního rozpočtu a aby našel trvalé řešení, které přinese stabilizaci v oblasti sociálních služeb,“ uvedl místopředseda asociace Josef Zdražil.

Nedostatek peněz teď v regionu pociťuje například Pečovatelská služba Kroměříž.

„Museli bychom i někoho propustit, ale naštěstí právě nyní odcházejí dvě pečovatelky do důchodu,“ podotkla její ředitelka Michaela Procházková. Kraj by měl podle ní vyjednat nejen navýšení dotací, ale také to, aby bylo na více let dopředu jasné, kolik mohou neziskovky očekávat dotací.

„Pokud by byla třeba na pět let dopředu jasná alespoň nějaká pevná část prostředků, dalo by se plánovat,“ řekla.

Jednou z institucí, které teď trápí nedostatek financí, je i otrokovická Naděje.

„Nejvíc to pociťujeme u domova pro osoby se zdravotním postižením a týdenního stacionáře, které slouží dvaačtyřiceti uživatelům,“ povzdechl si ředitel této pobočky Naděje Pavel Polák. Ministerstvo na tyto služby totiž podle něj přislíbilo jen asi třetinu prostředků, o které Otrokovičtí žádali.

„Tím pádem dostaneme o šedesát procent méně, než tomu bylo vloni. Dofinancování je proto nezbytné, aby služby mohly vůbec dále fungovat,“ sdělil Polák. Spoléhá prý právě na to, že kraj navýšení vyjedná.

„O tom, že by se tak nestalo nelze ani přemýšlet,“ poznamenal Polák. Věří prý, že ministerstvo nakonec peníze navýší. A to i díky tlaku dalších organizací, jako je například Svaz měst a obcí České republiky nebo Unie zaměstnavatel­ských svazů.

Obavy má i ředitel Uherskobrodské charity Petr Houšť. Instituce se mimo jiné stará o seniory na Slovácku v domovech ve Vlčnově, Nivnici a Slavkově a o terapeutickou dílnu a stacionář v Uherském Brodě.

„Nemáme to ještě oficiálně, ale dostali jsme asi o pět milionů korun méně, než jsme žádali, což je asi třetina potřebných prostředků. Loni nám přitom přidělili asi devadesát procent potřebných dotací. A to letos žádáme o milion méně,“ konstatoval.

Už prý proto zavedli úsporný režim.

„Veškeré i malé nákupy třeba za sto korun teď schvaluji já. Zaměstnanci, kteří mají už tak nízké platy, budou i bez odměn. Bojím se že budou odcházet,“ netajil se Houšť.

„Kraj rozhodně musí tlačit na ministerstvo, aby dotace navýšila. Jinak vidím situaci velmi černě,“ poznamenal.

Obdobně vidí situaci také v Diakonie Vsetín, která provozuje domov pro seniory.

„Je dobré, že kraj už trochu pomohl i penězi, ale nemůže to stačit. Musí s ústředními orgány vyjednat, aby stát přidal peníze, a to rychle,“ podotkl tamní ředitel Dan Žarský.

Radní pro oblast sociálních služeb Taťána Nersesjan tvrdí, že krajští politici dělají, co mohou.

„O problému víme také proto, že sami zřizujeme velkou část domovů pro seniory. Kraj navýšil vlastní dotace na sociální služby z loňských třiadvaceti milionů na dvacet sedm, ale samozřejmě se zejména snažíme apelovat na stát,“ poznamenala.

Jak uvedla, krajská rada už jednala s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem.

„Ten už přislíbil, že další prostředky by se měly najít, i když z v republice chybí asi 2, 4 miliardy korun a obávám se, že i tak nebude částka dosahovat výše minulého roku. Jednání s ministerstvem povedeme dál například i na úrovni asociace krajů,“ ujistila Nersesjan.