To je i případ zlínského Tyfloservisu, který pomáhá nevidomým a zrakově postiženým lidem. „V celém kraji máme dva pracovníky. Roční rozpočet na provoz včetně mezd je přibližně jeden milion korun,“ prozradil vedoucí pobočky Petr Mach.

Dotace získává společnost od ministerstva zdravotnictví i od zlínské radnice. „Potřebujeme je na provoz a nákup pomůcek,“ vysvětlil Mach. Pro Tyfloservis je přínosem i tradiční sbírka Bílá pastelka nebo benefiční koncert Pozdraveno budiž světlo. „Musíme shánět i sponzorské dary,“ dodal Mach.

S penězi na svou činnost se snaží vycházet i Valašský soubor Kašava se sídlem ve Zlíně. „Dostáváme dotace z města, z kraje jen sem tam. To se podaří, většinou jen když slavíme nějaké výročí,“ uvedl organizační vedoucí spolku Ladislav Zuzaník. Členové souboru vystupují zadarmo. Platit si nechávají jen dopravu a občerstvení. „Drobnějším příjmem pro nás ale je kupříkladu prodej cédéček,“ dodal Zuzaník.

Ani členové zlínského Ekocentra Čtyřlístek nespoléhají pouze na finanční pomoc od státu či radnice. Ve své kanceláři otevřeli obchůdek s Fair Trade a biopotravinami. O zboží je takový zájem, že nyní prodloužili otevírací dobu ze dvou na pět dní v týdnu. „Utržené peníze používáme dál na ekologickou výchovu,“ řekl jednatel sdružení Martin Davidov. Ochránci přírody si ale na svou činnost vydělávají i jinak. „Dostáváme různé zakázky od magistrátu. Jde například o sečení a management travních porostů,“ upřesnil. Čtyřlístek ročně hospodaří s rozpočtem milion sto tisíc korun.