Projekt organizují studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se Zlínským krajem.

Při podávání návrhů mohou obyvatelé kraje vybírat z řad policistů, hasičů, zdravotníků, dalších členů integrovaného záchranného systému nebo běžných občanů. Ocenit mohou také jakoukoliv osobu regionu za dlouhodobý přínos i obyvatele do 18 let v kategorii Dětská cena.

„Cena Salvator je jeden ze způsobů jak poděkovat těm, kteří v sobě našli odvahu, aby pomohli k záchraně zdraví, majetku nebo dokonce života. Je to ocenění za statečnost a odhodlanost pomoci potřebným,“ sdělila manažerka projektu Martina Brtnická.

Poznamenala, že veřejnost může nominovat nejen spoluobčany nebo tým lidí, ale také sdružení a organizace. Stačí vyplnit formulář na webových stránkách www.cenasalvator.cz nebo jej zaslat či přinést na zlínskou univerzitu.

Jak doplnila Brtnická, symbolem letošního ročníku Ceny Salvator je superhrdina. Ten se objeví na všech propagačních materiálech projektu. „Superhrdinu jsme zvolili z prostého důvodu. Chtěli jsme poukázat na to, že abyste někoho zachránili, nemusíte mít supersílu, ale stačí vám velké srdce a ochota pomoci,“ vysvětlila Brtnická.

Vítěze v kategorii Občan si zvolí veřejnost v únoru, o oceněném v kategorii Dětská cena bude hlasovat Krajský parlament dětí a mládeže Zlínského kraje. Kdo získá prvenství ve zbývajících kategoriích, se dozvíme 11. března na slavnostním večeru. Rozhodne o tom komise složená ze zástupců integrovaného záchranného systému, univerzity a fakulty, organizátorů a vítězů loňských ročníků.