Pacienti se povezou v autě, jehož hodnota je čtyři miliony korun

Pacientům, kteří se povezou vstříc lékařské pomoci, na tom zřejmě moc záležet nebudou, přesto se povezou v autě, jehož hodnota sahá ke čtyřem milionům korun, včetně plnohodnotného vybavení.

„Šest kusů těchto krásných sanitek jsme pořídili za osmnáct milionů korun, cena jedné bez vybavení byla asi tři miliony," řekl Zlínskému deníku Josef Valenta, ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

Nové sanitky sice obohatí vozový park záchranky, dvě stávající však vyřadí. Vlastními prostředky a za pomoci vlastních pracovníků je přestaví na vozidla sloužící při hromadném neštěstí či při řešení mimořádných situací.

„Náš vozový park čítá aktuálně devětapadesát sanitek, včetně šesti nových. Ty poslouží celoplošně v rámci kraje, dvě zůstávají v největší oblasti, tedy na Zlínsku, po jedné pak dostane Uherské Hradiště, Kroměříž, Valašské Meziříčí a Vsetín," informoval Josef Valenta.

Vnitřní vybavení sanitek je vyrobeno na zakázku nebo tak, aby vyhovovalo přesně potřebám zdravotnické posádky.

Šest nových sanitních vozů zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

„Všech šest sanitek je vybaveno nosítky s nosností do tří set kil, jsou výškově nastavitelná pomocí servomotoru poháněného baterií. Také je možné prodlužovat jejich délku či šířku nebo poslouží i pro přepravu dětí ve speciálním záchytném systému," vyzdvihl Valenta.

Pořízení nových sanitek je součástí investiční akce, která je financována z Regionálního operačního programu Střední Morava a převyšuje částku 45 milionů korun.

17 milionů korun z toho jde na výstavbu nové výjezdové základny v Rožnově pod Radhoštěm, 11 milionů stojí pořízení výjezdové základny v Morkovicích-Slížanech, téměř 18 milionů šlo právě na nové sanitky. Těch ovšem bude mít záchranka ještě více.

„V příštím roce přibude dalších dvanáct nových. Park chceme obnovit s tím, že se rozšiřují nová stanoviště. V Morkovicích-Slížanech se teprve kope, práce začínají," informoval náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Nečas.

Podle Jany Bartoškové ze Zlína je jenom dobře, že se záchranka rozvíjí. „Ale je otázkou, zda nové sanitky zrychlí i dojezdovou dobu," zauvažovala. „A bylo by také fajn, kdyby přijali i nové řidiče a pracovníky na dispečinku. Tak by to pomohlo hned na více úrovních," zhodnotila.