Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš to ostatně potvrdil už v sobotu.

„Celou situaci jsme na úrovni hejtmanů důkladně probrali. V sobotu jsem Radě Zlínského kraje, krizovému štábu i starostům oznámil, že žádost na prodloužení nouzového stavu jsem připraven podat. Večer, když bylo jasné, že většina hejtmanů o to požádá, jsem ji poslal, tak abychom lidem mohli říci, že v pondělí bude nouzový stav pokračovat v rozsahu, jak fungoval doposud,“ řekl v neděli podvečer hejtman Deníku.

Je podle něj nutné, aby lidé v daných omezeních ještě vydrželi. Vychází z informací ministra zdravotnictví Jana Blatného, podle něhož by jakékoliv rozvolnění znamenalo velký nárůst pacientů. Hejtmani tak podle Radima Holiše podali vládě pomocnou ruku, vymínili si však podmínky.

Pandemický zákon a děti do škol

„Tou první je pandemický zákon, který půjde v pondělí na vládu. Další je otevření škol v březnu pro deváté třídy a maturanty se zajištěním jejich testování,“ dodal hejtman.

Do čtrnácti dnů pak hejtmani požadují otevření prvních stupňů základních škol při zajištěném očkování učitelů a testování dětí.

Co se týče služeb a obchodů, tam podle Holiše vláda přislíbila, že zvýší kompenzace a zároveň zjednoduší příjem žádostí pro služby a podniky postižené uzavřením.

Které právo je důležitější?

Pokud jde o námitky k protiústavnosti takto prodlouženého nouzového stavu, k tomu krajský hejtman uvedl, že sice není ústavní právník, ale takovému argumentu se prý pouze usmívá.

„Ať ústavní právníci řeknou, které ústavní právo je důležitější, zda právo na vlastní život, nebo právo obejít či neobejít Poslaneckou sněmovnu,“ dodal.

Co služby?

Pro provozovatele služeb se tedy nic nemění. Například podle mluvčí Resortu Valachy Martiny Žáčkové platí, že jejich provozovny pokračují ve stejném režimu jako dosud.

„Na případnou změnu jsme se ani nezačali chystat. Suroviny pro restaurace jsme dopředu neobjednávali a vyčkávali jsme, takže v tomto ohledu žádné ztráty neutrpíme,“ řekla v neděli mluvčí.

U ski areálů bude podle ní firma zvažovat, co dál, protože pokud by měly začít otevírat až od března, je otázkou nakolik má smysl je dál udržovat.

„V tomto smyslu může být ekonomicky výhodnější vrátit pronajatá sněžná děla a údržbu ukončit. O tom ale rozhodneme až příští týden,“ dodala Martina Žáčková.