„Šel jsem něco vyřizovat a uviděl jsem z mostu u přehrady velké zvíře a říkal jsem si, že to snad musí být bobr. Hned jsem běžel pro foťák a zkusil ho zachytit,“ sdělil Bánovský.

Tipoval prý zvíře tak na pětadvacetikilového jedince. „Bylo velké, a hledalo si na březích úkryt a brousilo si zuby o kořeny,“ poznamenal. Po vyfocení upozornil na zvíře i zlínský magistrát.

„Pracovníci odboru životního prostředí si živočicha byli prohlédnout a zjistili, že se opravdu jedná o bobra. To je ve městě určitě ojedinělý úkaz,“ poznamenala mluvčí radnice Marie Masaříková. Co se zvířetem bude dál, ale prý město zatím neví.

„Obrátíme se o odbornou radu na Agenturu ochrany přírody a krajiny a až potom případně něco podnikneme,“ podotkla.

Bobr evropský byl asi před dvěma sty lety na území republiky vyhuben, ale koncem minulého století se ve státě opět objevil. Navíc bylo několik bobrů vysazeno v povodí řeky Moravy u Litovle na Olomoucku. Jedním z odborníků, který je pomáhal vysazovat, je i zoolog Vlastimil Kostkan. „Bobr žere kůru a lýko a od jara se hodně pase na bylinách, protože je to výhradně býložravec. Ryby neplaší, ale může navrtat nory do břehů či hráze,“ popsal život těchto zvířat Kostkan.

Na jaře pak podle něj hledají asi dvouletí bobři nová území a partnery. „Tak se šíří dále proti tokům z řeky Moravy,“ poznamenal zoolog.

Je podle něj také možné, že bobr sám Zlín opustí. „Dokud nebude bobr v páru, na místě nezůstane,“ poznamenal Kostkan s tím, že tento živočišný druh potřebuje vždy aspoň kilometr břehů se stromy a keři, ale je mu poměrně lhostejná kvalita vody, v níž se pohybuje.