Odborníci preferují lokalitu Malenovice z důvodu dostupnosti pro pacienty. Kolem jezdí vlak, trolejbus, jsou zde i plochy k parkování. V současné době se připravují jednání s majiteli pozemků v Malenovicích o jejich odprodeji.

„Bohužel v našem kraji máme trpké zkušenosti se spekulanty, kteří by stejně jako u pozemků v trase dálnice D55 tyto pozemky vykoupili a poté cenově vydírali kraj. Z tohoto důvodu jsem záměrně dopředu nezveřejnil lokalitu, ve které by nová nemocnice mohla stát, ale nejprve jsem oslovil samotné majitele pozemků, aby spekulanti nejen že neprofitovali z našeho záměru postavit novou a moderní krajskou nemocnici, ale také stavbu nezabrzdili,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

PSG Berani Zlín  - HC Olomouc
Další legendy půjdou pod strop zimáku. Hlasovat budou i fanoušci

„Nikdo s námi na toto téma nemluvil. Pro nás je to překvapení, nebudeme se proto k tomu zatím vyjadřovat. Možná to bude mít logiku, stavět nemocnici jinde, ale zatím nás opravdu o tom nikdo nepřesvědčil ani o záměru neinformoval. Dozvěděli jsme se to z tiskové zprávy.“ Takto reagoval v pondělí zlínský primátor Miroslav Adámek na zprávu hejtmanství, že by nová krajská nemocnice mohla stát mezi sídlištěm ve Zlíně-Malenovicích a obchodním centrem.

„Samozřejmě hlavním partnerem v diskusi je pro nás město Zlín a majitelé pozemků v Malenovicích. V případě, že se nedohodneme, budeme nuceni s mnoha komplikacemi stavět v areálu krajské nemocnice,“ stojí v pondělní zprávě.

Vlastníkem jednoho z pozemků, na kterém by nové zdravotnické zařízení mohlo stát, je Farnost Malenovice a Lhota, která spadá pod Arcibiskupství olomoucké.

„Je to čerstvá informace. Obecně však platí, že se snažíme nebránit veřejně prospěšným projektům. Jsme v takových situacích ochotni zvažovat dlouhodobý pronájem,“ uvedl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Hejtmanství v souvislosti s ožehavým tématem připomenulo, že zdravotnictví v kraji prochází změnami. Míní, že tak zabezpečí kvalitní zdravotní péči pro všechny občany a také po letech mnohamilionových ztrát i zlepšení ekonomické situace ve všech čtyřech nemocnicích.

Areál krajské nemocnice T. Bati.
Vjet do areálu krajské nemocnice ve Zlíně? Za pět korun

„Je nám však jasné, že tohoto cíle můžeme dosáhnout, jen pokud zlepšíme technický stav nemocnic. Na Vsetíně, v Kroměříži a v Hradišti již obnovujeme stávající budovy,“ sdělil hejtman Jiří Čunek.

V případě Baťovy nemocnice je obnova komplikovaná s ohledem na její umístění mezi řekou a zalesněným svahem.

„Chybí nám tak prostory pro moderní přístroje, pro jedno a dvoulůžkové pokoje či návaznost záchranných složek na urgentní příjem,“ připomněl Čunek.

Podle koncepce z roku 2013 by rekonstrukce stávajících pavilonů trvala zhruba 12 let a náklady by se vyšplhaly na téměř 5 miliard korun.

„Nemluvě o vysoké prašnosti, hluku, a nutnosti stěhování některých oddělení do jiných nemocnic,“ doplnil.

Výstavba zcela nové moderní nemocnice je podle něj plánována do jednoho objektu monobloku, což je dnes ve světě trend výstavby nejmodernějších nemocnic.

Je zde možné zajistit ideální přesun pacientů a personálu takzvaně pod jednou střechou.

„Je to ideální stav pro příjem, diagnostiku, operativu a hospitalizaci v jednom kroku. Monoblok má vynikající návaznost na laboratorní a výzkumné pracoviště a má výrazně nižší nároky na energie a personál,“ doplnil hejtman Čunek s tím, že by došlo také k lepšímu zajištění návaznosti záchranných složek na urgentní příjem a bezpečnosti pacientů i personálu.

„Odpadne tak nekomfortní přesun pacientů z jednoho pavilonu na druhý v dešti nebo mrazu, jak se tomu v současné době běžně děje,“ uzavřel hejtman Čunek.

Mládě pandy červené v ZOO Lešná ve Zlíně. Ilustrační foto
Zoo oslaví 70 let. Ze zooparku se vyšvihla mezi elitu