Do výběrového řízení na místo nového ředitele se přihlásili tři zájemci. Rozhodnutí, že nejlepší předpoklady pro vedení divadla má Irena Pelková, bylo v komisi naprosto jednoznačné.

Nová ředitelka po jmenování do funkce poděkovala za důvěru, kterou od města Zlín dostala a připomněla, že: „Divadlo má za sebou několik náročných sezon, ovlivněných řadou neplánovaných událostí a proměnných - počínaje covidem, přes odchod Petra Michálka a nakonec situaci, která nastala v polovině uplynulé sezony.“

Letní festival stavebnic v Baťově institutu zabaví malé i velké
Co s dětmi, když prší? Postavit lego, zkusit kreativní hry nebo Playmobil

Když byla v prosinci 2022 pověřena řízením této instituce, bylo jejím cílem divadlo stabilizovat ve směru dovnitř do týmu, i ve směru k veřejnosti.

„To se, myslím, v základu povedlo. Mými prioritami je v tomto trendu pokračovat. Společně budeme pracovat tak, abychom drželi uměleckou úroveň MDZ, divadlo lidi bavilo i vzdělávalo a naši diváci k nám chodili rádi a ideálně také často,“ dodala.

Lidé mají zlínské divadlo rádi

To, že lidé ve Zlíně mají „své“ divadlo rádi, bylo vidět mimo jiné i na konci sezony, kdy se s ohledem na rekonstrukci Velkého sálu dohrávala představení v červnu na Letní scéně za divadlem.

„Všechna představení byla poměrně rychle vyprodána. To nás může jen těšit. Myslím, že máme dobrý základ, na kterém můžeme stavět. Zároveň jsme samozřejmě otevřeni novým výzvám a příležitostem,“ říká nově zvolená ředitelka, která se těší se na zahájení nové sezony.

Zaplněné hlediště Městského divadla Zlín. Ilustrační foto.
Rekonstrukce sálu zlínského divadla přinese divákům větší a pohodlnější sedačky

Do ní divadelníci vstoupí s rekonstruovaným hledištěm, které bude mít sice sníženou kapacitu, za to ale zbrusu nová pohodlnější sedadla.

„Příští sezonu otevřeme 9. září jako již tradičně slavnostním vyhlášením divácké ankety Aplaus. Všechny k nám do divadla srdečně zvu,“ uzavírá Irena Pelková.

Od července 2010 do února 2022 vedl divadlo Petr Michálek, který na post ředitele divadla ke konci června 2022 rezignoval, protože se stal rektorem JAMU v Brně. Od července 2022 byl ředitelem zlínského divadla Josef Morávek, jehož v prosinci 2022 Rada města Zlína z této funkce odvolala a vedením divadla pověřila ekonomickou šéfku Irenu Pelkovou.