Filmařům bude nabízet například pronajmutí zdarma ateliéru Karla Zemana, budou moci využít bezplatné ubytování pro své lokační manažery, pokud je tam pošlou na obhlídku.

„Chceme, aby Zlínsko patřilo mezi tři nejlépe hodnocené filmové regiony. Tyto aktivity děláme proto, aby se ve Zlínském kraji začalo opět točit, respektive tedy více, ve zlínských ateliérech se zase svítilo do noci, vznikaly úspěšné snímky, na které by lidé chodili hodně do kina," říká předseda Regionálního filmového fondu Jindřich Motýl.

Zlín fungoval jako centrum filmového průmyslu už ve 30. letech, filmová kancelář tak navazuje na bezmála osmdesátiletou tradici. Zdejší ateliéry jsou historicky druhými nejvýznamnějšími v České republice.

„To společně s vědomím nynějšího potenciálu našeho kraje přímo vybízí k naší spolupráci na posílení filmové tvorby ve Zlíně," vysvětluje Čestmír Vančura, který je mimo jiné prezidentem Zlín Film Festivalu.

Za vznikem kanceláře stojí kromě něj podnikatelé Jindřich Motýl a Martin Růžička. Založili Regionální filmový fond, který zřídil kancelář i od včerejška fungující portál www.zlin-film.cz.

Filmovou kancelář v nejbližších dnech podle její ředitelky Magdalény Hladké čeká trojice úkolů – vytvoření katalogu lokací, navázání spolupráce s produkcemi a shánění subdodavatelů pro filmové štáby. Nejprve chtějí navázat spolupráci s českými produkcemi, poté by rádi oslovili i ty zahraniční.

„Katalog lokací bude hodně široký, náš kraj má hodně co nabídnout, je opravdu velice unikátní. Je tu spousta architektonických památek, funkcionalismus je naprosto unikátní, zajímavostí je třeba i tradiční jízda králů. Každý si tu určitě vybere, škála je natolik pestrá, že se tu dá točit jakýkoliv filmový formát," vyzdvihuje Magdaléna Hladká.

Slabou stránkou je však podle ní na druhou stranu dostupnost: od Prahy je Zlínský kraj celkem daleko, filmové štáby tu navíc doposud neměly takové zázemí, jaké potřebovaly pro svou práci.

„Mým přáním je, aby nás filmaři vnímali jako spojku, na kterou se můžou vždy spolehnout. Kvalitní služba zákazníkům je konec konců jednou ze součástí odkazu bratří Baťů, na který podporou zlínského filmu navazujeme," dodává.