K mladé mamince Sandře, která je na procházce s čtyřměsíčním synem v kočárku a malým psem na vodítku, přibíhá pes bez vodítka a náhubku a okamžitě začne jejího malého psíka napadat. Maminka pouští kočárek a snaží se chytit svého psa do náručí, zatímco cizí agresivní pes na ni doráží. Dramatickou situaci dovršuje nářek miminka v kočárku.

„Tohle se mi tady stalo už podruhé,“ oddychuje rozčileně maminka Sandra Denjová.

Mezitím se podařilo majitelce psa, který utekl, přivolat zpět.

„Proč váš pes aspoň nemá náhubek, když už ho nemáte na vodítku?“ zlobila se Sandra.

Právě tato situace a mnoho dalších podobných, byly impulsem po zlínské zastupitele, aby schválili novelu vyhlášky o volném pohybu psů. Termín platnosti zatím není znám.

„Ty podněty se k nám dostaly od občanů. Chodili za námi a navrhovali různé změny. My jsme z toho usoudili, že je potřeba najít nějaký kompromis a vyhovět na jedné straně těm občanům, kteří mají obavu ze psů, a na druhé straně těm chovatelům psů, aby zase měli možnost si se svými zvířaty užít volný čas,“ vysvětlil zlínský radní Bedřich Landsfeld.

Podle něj novelizace vyhlášky přinese tedy občanům a zejména majitelům psů změny. Jednak se již jejich čtyřnozí mazlíčci nebudou smět prohánět v Centrálním parku na sídlišti Jižní svahy a také na malenovickém náměstí. K tomu, pokud bude pes uvázán před obchodem, úřadem, školou či na jakémkoliv veřejném prostranství, bude mít majitel povinnost nasadit psovi po tuto dobu náhubek.

„Jde o místa, kde se pohybuje velké množství lidí, kde se předpokládá, že by mohlo docházet k nějakým konfliktům se psy,“ komentoval rozhodnutí zastupitelstva náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Nová vyhláška má již nyní před zveřejněním své příznivce i odpůrce.

„Určitě by psi měli mít náhubek a jejich majitelé by měli po nich uklízet exkrementy. Zkrátka, měli by být ohleduplní k ostatním. Jenomže, kdo se za ně zaručí? Těch případů, kdy pes napadl dítě bylo už hodně a potom, když se něco stane tak je pozdě, na cokoliv,“ reagovala na novinky Hana Motýlová ze Zlína-Malenovic.

„Náhubek, celou dobu nic, tak teď proč? Chápu to u velkých psů, ale tady u těch malých, to nevím. Tohle by si měli uvědomit zejména majitelé psů bojových plemen,“ míní Tomáš Vymazal, majitel malého westíka Julinky.

„Platím poplatek tisíc korun a rozhodně se pro nás nic nedělá, jen dostaneme sáčky na psí exkrementy. Ale například už chybí odpadkové koše, kde je můžete vyhodit,“ nesouhlasí se zákazem pohybu psů v Centrálním parku na Jižních svazích Irena Miklová. „Jestli to tady bude pod pokutou, bude hrůza, už se mi tady nebude asi líbit,“ doplnila.

Pokuta až 50 000

A pokuty za nedodržení nové vyhlášky nebudou opravdu nebudou nízké. „V případě porušení tohoto konkrétního předpisu může být neukázněnému pejskaři uložena pokuta na místě do deseti tisíc korun, ve správním řízení se pak může vyšplhat až na padesát tisíc,“ vyjmenoval zástupce ředitele Městské police Zlín Pavel Janík.

Jan Režňák by rovnou uvítal zdražení poplatků za psy, aby nedocházelo k tomu, že jsou v bytě i dva a více psů. „Už mi to říkalo víc lidí, těch psů je tady moc,“ doplnil senior.

Zároveň platí, že majitelé čtyřnohých chlupatých kamarádů se o jejich pohodlí nemusí zejména na sídlišti Jižní Svahy obávat. Město plánuje vytvoření nových ploch, kam s nimi budou moci chodit.

„Vyhlašujeme plochy, které jsou pro venčení psů určené. Dva roky zpětně jsme vystavěli první takovou psí loučku, která je dokonce oplocená. V těchto dnech budeme otevírat hřiště i s agility prvky na Jižních Svazích v prostoru Centrálního parku,“ upřesnil Bedřich Landsfeld.

Právě proto zde ve středu odborníci na slovo vzatí provedli prohlídku. Na „kontrolní den“ nového psího prostoru dorazili neohlášeně redakční psi Zlínského deníku Čezík a Arielka v dobré náladě. Hřiště se jim líbilo, jen zde zatím chybí odpadkové koše se sáčky. Provozovatel a majitel hřiště město Zlín má však ještě na poslední úpravy čas.

„Hřiště se se bude otevírat během 14 dnů, až se dokončí všechny další činnosti okolo, například oplocení, či přípojka vody. V příštím týdnu má být zaset travní porost,“ uvedl za město mluvčí Tomáš Melzer s tím, že psí hřiště se bude předávat odboru životního prostředí.

„Nové psí hřiště? Proč ne, aspoň budeme mít náhradu za zákaz do Centrálního parku. Určitě na něj po otevření zajdeme,“ plánuje majitel westíka Julinky Tomáš Vymazal. „Já na to hřiště s naším psem nemůžu. To je zkrátka tak, že ne všichni psi se snesou s ostatními,“ připomněla naopak další majitelka psího parťáka Irena Miklová.