„Stroje jsou schopny zpracovat například stavební suť, beton, železobeton, cihly či kamenivo,“ popsal projektový manažer Michal Zlámal z odboru realizace investičních akcí.

Podle radního Jiřího Viktorína (M.O.R.), který je pověřen vedením projektu, jsou drtiče až fantastické. „Musím přiznat, že jsem na to nevěřícně zíral. Zkoušeli jsme drtit i žulové kostky a ten stroj je normálně přežvýkal na drť,“ přiblížil.

Opozice složená z ODS a ČSSD „chodníkový“ projekt již delší dobu napadá a zpochybňuje až stoprocentní využití recyklátu.

„Otázkou zůstává, jak to mají vymyšleno. Určitě je jednodušší si drtičku půjčit než ji kupovat. Zároveň nepovažuju za šťastné, aby se drtilo přímo na místě,“ sdělil Zdeněk Blažek z ODS. Muž, který v posledním volebním období seděl v městské radě. Jak město stroje využije, zatím zůstává otázkou.

„Uvažujeme, že ve výběrových řízeních budeme po dodavatelích požadovat recyklaci a zároveň využití recyklátu. Zda drticí stroje zakoupí, nebo si je půjčí, je na nich,“ reagoval na Blažka Zlámal.

Dále poznamenal, že drtičky zřejmě nebudou na místě oprav, ale drcení materiálu bude probíhat centrálně.

Kdy k hromadným opravám dojde, zatím není jasné. „Všechny úseky nejsou ještě plně propočteny, takže zatím termíny dolaďujeme,“ uvedl Zlámal.