Čekací doba? Většinou jen týdny

Zlínský kraj je podle ní nyní při porovnání počtu obyvatel starších pětašedesáti let a počtu domovů pro seniory druhým nejlépe vybaveným krajem v České republice. „Svědčí o tom i poměrně krátké čekací lhůty na umístění potřebného člověka do domova. Průměrná doba je v horizontu několika týdnů,“ ujišťuje Nersesjan s tím, že situace se může v jednotlivých zařízeních lišit.

Zářným příkladem je Domov pro seniory v Lukově. „Náš pořadník čítá okolo devíti set žádostí,“ podotýká tamní ředitelka Jiřina Neischlová. Vzápětí ale dodává, že ne každý ze seznamu o umístění v domově skutečně stojí.

„Když v případě uvolněného místa oslovíme toho, kdo je na řadě, odmítne jej. Nechce jít ještě do domova, žádost si údajně podal jen jako pojistku, a to hned do více zařízení,“ stýská si Neischlová.

Co se týče obsazenosti, je podle ní domov v Lukově plně vytížen.

Jeden z nejmladších domovů pro seniory ve Zlínském kraji vybudoval před pár lety Magistrát města Zlína. Provozuje ho Naděje Zlín a na dlouhou dobu je poslední takovou stavbou v krajském městě.

„Ani kvůli stárnoucí populaci a rok od roku snižujícímu se počtu narozených dětí nebudeme stavět nové domovy pro seniory,“ potvrdil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Zároveň ale podotkl, že na seniory v žádném případě nezapomínají a snaží se jim zpříjemnit alespoň jejich volný čas. „Město zřizuje jedenáct zlínských klubů, které mají zhruba devět stovek členů. Navíc pořádá každoročně seniorské odpoledne a divadelní představení, den seniorů či kulaté stoly se seniory,“ vyjmenoval akce Dvořák.

Nové domovy důchodců nebudou stavět ani ve druhém největším městě bývalého okresu Zlín, v Otrokovicích. „V dlouhodobém plánování zatím žádný nový domov není. Ve městě tu máme dva a ty jsou dostačující,“ osvětlila mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

Na území Zlínského kraje se podle dostupných informací v těchto dnech staví jen jediný nový domov pro seniory, a to v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. V minulých letech vzniklo několik zařízení pro seniory se stařeckou demencí, například ve Vsetíně, v rámci stávajícího domova v Buchlovicích, na Burešově či na Podlesí.

Místa stojí miliony

A na kolik vlastně stavba nového domova přijde? „Náklady se mohou lišit vzhledem k charakteru pozemku, stavu infrastruktury či kapacitě zařízení. Ministerstvo práce a sociálních věcí používá k orientačnímu odhadu nákladů přepočet 1,56 milionu korun na jedno místo v domově pro seniory,“ informovala krajská radní pro oblast sociálních věcí Taťána Nersesjan.

Částka se řadě lidí jistě zdá dost vysoká, podle samotných seniorů se ovšem vložené finance vyplácí. Potvrzuje to například osmdesátiletá Božena Demlová, která už několik let žije v Domově pro seniory Loučka.

Ubytování tam má jisté stejně jako stravu. Ona sama je navíc v domově spokojená, což je pro ni nejdůležitější. „Líbí se mi tu. Kdyby ne, dávno bych už byla v domě u syna, kde jsem dříve žila,“ říká seniorka.

Kolik stojí pobyt v domovech na Zlínsku?

Domov pro seniory Otrokovice budova B (K. Čapka):

Strava: 135 Kč/den

Jedno- či dvojlůžkový pokoj: od 150 do 180 Kč/den

Domov pro seniory Otrokovice budova C (třída Spojenců):

Celodenní strava: 135 Kč/den

Jedno- či dvojlůžkový pokoj: od 150 do 180 Kč/den

Domov pro seniory Loučka:

Strava: 114 Kč, dieta 127 Kč/den

Jednolůžkový pokoj: 180 Kč/den

Dvojlůžkový pokoj: 160 Kč/den

Trojlůžkový pokoj: 150 Kč/den

Domov pro seniory Burešov:

Strava: 128 Kč, dieta 139 až 150 Kč/den

Jednolůžkový pokoj: 200 Kč/den

Dvojlůžkový pokoj: 165 Kč/den

Domov pro seniory Lukov:

Strava: 135 Kč/den

Jednolůžkový pokoj: 177 Kč/den

Dvojlůžkový pokoj: 160 Kč/den

Trojlůžkový pokoj: 148 Kč/den