Přeměna populárního místa nákupů začne příští rok.

Téměř každý den a za každého počasí vyrážela na zlínské tržiště Pod Kaštany prodávat květiny a zeleninové přísady. Tržiště patří mezi nejfrekventovanější místa ve městě již desítky let.

„Nejvíce prodejců je zde tradičně v období před Velikonoci a Dušičkami,“ uvedla vedoucí střediska Správa objektů Technických služeb Zlín Jarmila Vlasáková.

Jenže celková vizáž neodpovídá popularitě místa.

Radnice proto pokračuje v přípravě zkulturnění místa. Má tak již vytipované dvě lokality, kde by během stavebních prací, které stávající tržiště uzavřou, mohlo vzniknout tržiště dočasné.

Lidé můžou hlasovat

O tom, zda bude zřízeno na parkovišti pod bývalým Ryem (nad autobusovým nádražím, naproti tržišti Pod Kaštany přes ulici Gahurova), nebo na ploše mezi parkovišti u Velkého kina a Obchodního domu (u plastiky Velký Fibonacci), bude veřejnost hlasovat v anketě.

A to rovnou dvěma způsoby:

a) prostřednictvím anketního lístku, jenž se objeví v některém z příštích vydání Magazínu Zlín

b) pomocí elektronického formuláře na webu www.zlin.eu. Proměna tržiště Pod Kaštany by měla začít na jaře roku 2020 a trvat šest až osm měsíců.

Podle již vypracované studie by betonové stolky nahradily designové zastřešené pulty nebo sezonní stánky na zimu. 

„Trh by měl fungovat podobně jako v zahraničí, s kvalitními produkty spíše farmářského typu. Chceme rovněž výrazně zlepšit zázemí trhů jak pro prodávající, tak i pro návštěvníky trhů. Ke stánkům bude přivedená voda a elektřina a na trzích bude možné prodávat i kvalitní sýry či uzeniny, které budou mít chlazení. Do přilehlého sadu Svobody povedou tři průchody místo současných dvou a samozřejmě na trhu budou záchody,“ sdělil náměstek primátora Pavel Brada.

Nádoby na odpad, které jsou nyní k nepřehlédnutí u jednoho ze vstupů na tržiště, budou schovány za oplocením. Počítá se také s úpravou zastávky MHD, kde bude mimo jiné postavený nový novinový stánek.

Přiléhající minináměstíčko bude v budoucnu sloužit jako veřejný prostor a budou se tam moci odehrávat různé společenské události. Náklady na proměnu tržiště Pod Kaštany dosáhnou výše asi 45 milionů korun.