V pátek zvolí zlínští zastupitelé nové vedení krajského města – primátora i radní

Volení zástupci zvolí svými hlasy nového primátora, radní, zastupitele a také členy finančního a kontrolního výboru.

Na magistrátu se sejdou zastupitelé 19. listopadu ve 14 hodin. Budoucí představitelé města však jednají se stávající primátorkou Ondrovou pravidelně už několik týdnů.

„Vysvětluji pánům Adámkovi a Dufkovi mechanismy, probíráme program zastupitelstva, diskutujeme i o Kongresovém centru. Debaty, kterým jsme už věnovali řadu hodin, jsou pracovní a velice korektní. Mám z nich dobrý pocit,“ sdělila primátorka Ondrová s tím, že vyvrací jakékoliv informace o problematické komunikaci mezi oběma stranami.

Stejného názoru je i budoucí radní města Aleš Dufek (TOP 09/STAN). „Co se týče termínu zastupitelstva, my i paní primátorka jsme trvali na jiném datu, ale nakonec jsme se korektně a slušně dohodli na kompromisu. Snažili jsme se vyhrocenou situaci uklidnit. Mezičas jsme využili k získávání informací. Na nové funkce jsme připraveni,“ ujistil Dufek, který zasedne v radě společně s dalšími čtyřmi zástupci TOP 09/STAN, třemi členy hnutí M. O. R., jedním lidovcem a členem Věcí veřejných a Zlínského hnutí nezávislých. Primátorem se má stát lídr TOP 09/STAN Miroslav Adámek .

Ustavující zastupitelstvo se nekonalo ve Zlíně do zákonného termínu 15. listopadu proto, že občan Pavel Sedlář napadl volby ve Lhotě u Malenovic. Krajský soud v Brně omylem přisoudil stížnost Zlínu. Primátorka proto čekala na jeho verdikt, který byl známý až 5. listopadu. Poslanec Petr Gazdík ji kritizoval, že záměrně zastupitelstvo odsouvá na nejzazší termín. Irena Ondrová se cítila poškozená, proto požádala Krajský soud v Brně o veřejnou omluvu i o identifikaci Pavla Sedláře, který podle Gazdíka je nebo byl členem ODS. Primátorka má totiž v rukou písemné vyjádření od oblastní manažerky strany, že tomu tak není.