Ve Zlíně je v plánu stejně jako v předchozích letech veřejná oslava příchodu Nového roku na náměstí T. G. Masaryka. Součástí bude novoroční ohňostroj s hudbou či akrobatická show artistů, kteří předvedou své umění ve výšce třiceti metrů. Po skončení komponovaného světelného představení je na náměstí Míru v plánu také afterparty.

„Nic se nemění. Platí vše tak, jak jsme avizovali,“ potvrdil ve čtvrtek Deníku primátor Jiří Korec.

„Řešili jsme to včera s primátory napříč celou republikou. Následně jsem informace předal Radě města Zlína, kde naprostá většina řekla, že nic rušit nebudeme,“ dodal primátor.

Po tragické události na filozofické fakultě zrušilo město část programu na vánočních trzích. Například diskotéku a v den státního smutku pak celý koncert.

Ve Zlíně odstartovaly povánoční výprodeje, 27. prosince 2023.
Obchody znovu pod náporem zákazníků. Odstartovaly povánoční výprodeje

„Na silvestra ani na Nový rok však není den státního smutku, vláda nic takového nevyhlásila,“ podotkl primátor. 

„Co se stalo v Praze, je obrovská tragédie. Jakékoli rušení akcí by však pouze upoutalo pozornost dalších podobných lidí. A to je přesně jejich cílem, abychom tady vše rušili,“ dodal Jiří Korec.

Vizovice, Kroměříž ani Vsetín ohňostroj neruší

Plánovaný novoroční ohňostroj se uskuteční také například ve Vizovicích.

„Novoroční ohňostroj rušit nebudeme,“ reagovala na dotaz Deníku starostka Silvie Dolanská.

Ohňostroj se tam uskuteční podle původních plánů, tedy v pondělí 1. ledna na Masarykově náměstí od 19:15.

Vánoce na Hostýně, 23. prosince 2023.
FOTO a VIDEO: Betlémy, mše a sníh. Hostýn během Vánoc a silvestra láká

Od plánovaného rozloučení s uplynulým rokem neupustí ani v Kroměříži.

„Samozřejmě máme ještě všichni v živé paměti tragické události, k nimž došlo v předvánočním čase, a neustále myslíme na ty, jichž se osobně dotkly. Není ale možné podlehnout strachu, beznaději, trvalému smutku, nechat se ovlivňovat konáním zoufalého člověka, který svou nenávist obrátil proti nevinným lidem. Je třeba věnovat se svým životům, svým blízkým, přátelům. Třeba tím, že s nimi strávíme společně poslední okamžiky letošního roku možná právě při silvestrovské zábavě na Hanáckém náměstí,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Vedení Kroměříže zároveň vyzvalo obyvatele města, aby se zdrželi individuálního používání zábavní pyrotechniky a raději přišli na tamní Hanácké náměstí užít si připravený program.

Ten zahájí na silvestra v 18 hodin první část koncertu kapely Expo & Pension rock. V 18.45 hodin přijde na řadu přání starosty Tomáše Opatrného do nového roku a ohňostroj. Po něm bude pokračovat hudební program.

Minutu ticha drželi také hasiči před svými stanicemi napříč celým Zlínským krajem.
Minuta ticha za oběti střelby v podání hasičů. Zapojili se i v nákupním centru

Plány nemění ani ve Vsetíně, kde se na silvestra uskuteční od 18 hodin Dětský silvestr s Austinem a od 19 hodin ohňostroj.

„Na Vsetíně jsme uctili tragicky zemřelé oběti střelby v sobotu 23. prosince na tradiční akci Zpívání koled se Vsacanem. Ta proběhla v pietním duchu s modlitbou a vzpomínkou na zemřelé a jejich rodiny. Jsem přesvědčen, že život jde dál a není dobré rušit další společenské akce a tím prodlužovat bolestné vzpomínky. Odborníci říkají, že psychicky narušení lidé páchají tyto hrůzné skutky právě pro mediální pozornost a rušením akcí bychom tomu jen pomáhali. Výzva ministra Rakušana by se navíc mohla jevit jako politický kalkul. A to nesmíme připustit,“ vysvětlil starosta Vsetína Jiří Čunek.

Budova městského úřadu ve Vsetíně
Rozpočet Vsetína pro rok 2024 počítá se schodkem 273 milionů korun

Ministr vnitra Vít Rakušan ve své středeční výzvě apeloval jak na obce a města, tak i na veřejnost.

„Obejděme se letos na Silvestra bez ohňostrojů a zábavní pyrotechniky. Požádal jsem o to dnes dopisem všechny starosty a starostky, ale obracím se s osobní prosbou i na vás,“ napsal na sociální síti X ministr Rakušan.

„Před pár dny jsme zažili dva násilné činy spojené se střelbou. To nejmenší, co můžeme udělat pro ty, koho se události bolestně dotkly, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat trauma, které násilí zanechalo,“ uvedl Rakušan.