Naopak na Slovácku oslovená města peníze investují jinak, než do několikaminutové pomíjivé zábavy. Vyplývá to z průzkumu Deníku napříč Zlínským krajem.

ZLÍNSKO

Čtyři ze sedmi měst na Zlínsku plánují v souvislosti s vánočními svátky a začátkem roku 2020 uspořádat ohňostroj. Jako první rozsvítí oblohu už dnes v Luhačovicích v 17 hodin před radnicí, a ve Slavičíně na Horním náměstí od 17.15 hodin. 

„Letos jsme dostali ohňostroj jako sponzorský dar od firmy, která slaví třicet let od svého založení. Jinak nás novoroční ohňostroj stává do 40 tisíc korun,“ přiblížil starosta města Tomáš Chmela.

Oba tyto ohňostroje jsou součástí rozsvěcení vánočního stromku.

Na novoroční ohňostroj 1. ledna se pak těší ve Zlíně a ve Vizovicích.

„Bude stejně jako v loňského roce na Gahurově prospektu v 18.00 hodin. Součástí doprovodného programu bude koncert orchestru JUMPING DRUMS,“ zmínil za zlínskou radnici mluvčí Tomáš Melzer. Krajské město vyjde na 310 tisíc korun.

„V této částce je ovšem zahrnut kompletní program, včetně doprovodného,“ zdůraznil Melzer.

Ve Vizovicích se bude oficiální ohňostroj odpalovat v 18.50 hodin z Masarykova náměstí.

"Město Vizovice vyjde novoroční ohňostroj okolo 50 tisíc korun," uvedla za město mluvčí Iva Kopečná. Ohňostroj nepořádají ve Valašských Kloboukách, Otrokovicích a Fryštáku. Zato si tam užívají jarmarky.

VALAŠSKO

O pomyslnou tečku za letošním rokem se poslední den v roce postarají oslavy ve Valašském Meziříčí. Novoroční přání starosty Roberta Stržínka zazní v 18.45 hodin. O patnáct minut později nebe rozzáří osmiminutový ohňostroj za šedesát tisíc korun.

Sedmiminutová světelná show čeká na Vsetíňany. Se starým rokem se rozloučí před domem kultury. Ohňostroji předchází bubenická show, která začíná o půl sedmé večer.

Následuje novoroční přání z úst starosty města Jiřího Růžičky, který v 19 hodin odpočítá odpálení slavnostního ohňostroje s Austinem. Město za něj zaplatilo téměř padesát tisíc korun, polovinu přispěl dlouholetý partner.

Z velkých měst se záře ohňostroje nerozlije jen v Rožnově pod Radhoštěm. Ten již několik let tuto formu loučení se starým rokem nepřipravuje.

KROMĚŘÍŽSKO

Silvestrovský či Novoroční ohňostroj si užijí také obyvatele čtyř největších měst na Kroměřížsku. Opravdový fajnšmekr je může stihnout zhlédnout všechny. První ohňostroj bude v Hulíně. Na Silvestra od 16.30 začne na tamním letním kině promítáním pohádek, které vyvrcholí o hodinu později silvestrovským ohňostrojem.

Po pauze se vrací ohňostroj také do Kroměříže. I zde je spojen s doprovodným programem – koncertem skupiny Argema.

„O přestávce koncertu, zhruba v 18.45 vystoupí starosta města Jaroslav Němec a zahájí ohňostroj,“ uvedl ředitel Domu kultury Pavel Sedláček. Organizované oslavy příchodu nového roku nebyly v Kroměříži v posledních letech obvyklé. Lidé se scházeli spontánně na Velkém náměstí. Pompézní ohňostroje se v Kroměříži konaly zejména v 90. letech. Letošní ohňostroj by měl být „decentní“.

„Jeho cena se bude pohybovat v řádu pár tisíců korun. Doby honosných ohňostrojů tu již byly,“ řekl Vondrášek.

Holešovské nebe se rozzáří na Nový rok.

„Pravidelně vítáme nový rok ohňostrojem, který je vyhlášený v blízkém i dalekém okolí,“ říká mluvčí tamní radnice Hana Helsnerová. Začátek je plánován na 17. hodinu. Posledním v pořadí bude bystřický ohňostroj. Na ten se mohou lidé těšit též 1. ledna v 18.30 hodin.

SLOVÁCKO

Opačný přístup mají radní na Slovácku. Ani jedno ze sedmi měst okresu Uherské Hradiště nebude organizovat slavnostní ohňostroj v souvislosti s odchodem roku 2019, či k uvítání roku 2020.

Deníku to potvrdili představitelé radnic v Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu, Uherském Brodě, Kunovicích, Hluku, Starém Městě i v Bojkovicích. Ohňostroj zvažoval Uherský Brod, definitivně se však jeho starosta Ferdinand Kubáník rozhodl až poté, co k tématu uspořádal na sociálních sítích anketu.

„Překvapil mě zájem lidí vyjádřit se k této záležitosti i množství těch, kteří si ohňostroj zastřešený městem nepřáli. Rozhodl jsem se, že 35 tisíc korun, které bychom do nákupu pyrotechniky investovali, raději věnujeme na smysluplnější aktivitu. Koupíme za to houpačku pro imobilní děti, odkázané na invalidní vozík,“ nechal se slyšet uherskobrodský starosta.

Jako ideální se pro tento nápad rýsuje areál jedné z tamních základních škol, která nedávno absolvovala přestavbu svých prostor a je na houpačkový doplněk připravená.