Když v Újezdu hodně zapršelo, voda se vylila z koryta a došlo k podmáčení nemovitostí

Dříve byl na tomto místě pouze propustek, který byl v blízkosti újezdského koupaliště. Ten byl však v téměř havarijním stavu, navíc nevyhovoval normám.

Hlavním důvodem rekonstrukce mostu v Újezdu byla nedostatečná průtočnost místa podle hydrotechnického posouzení převedl pouze dvouleté průtoky vody.

„Když hodně zapršelo, voda se vylila z koryta a došlo k podmáčení nemovitostí," připomněl starosta obce Vladimír Kráčalík. „Předloni se nám z potoka vylila voda. Museli přijet i hasiči. A není to o nebezpečí pouze při deštích, ale také když taje sníh. Koryto bývalo ucpané a nebylo schopné absorbovat tolik vody," zmínil Kráčalík.

Stávající propustek se vyměnil za mostní objekt, který se napojil na navazující komunikaci. Most je dlouhý více než pět metrů. Jedná se o jednopolovou konstrukci, která je z monolitického železobetonového rámu, ten je založený plošně.

„Jsme za rekonstrukci moc rádi. I místní jsou z toho nadšení. Aspoň to eliminuje škody," pochvaloval si starosta.

Odvedení povrchové vody z vozovky zaručuje nově podélný spád a příčný sklon komunikace, vysvětluje šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý. „Podél levé strany mostu jsou umístěny římsy, po kterých bude voda svedena do odvodňovacích žlábků , které jsou zaústěny do potoka," přiblížil investor.

Starosta Újezdu ujišťuje, že nyní voda odteče bez toho, aby zavinila větší škody. „Kdyby náhodou přiteklo více vody, tak přeteče na přilehlou louku a dál za čističku vod, která je nedaleko. Už nás voda nebude ohrožovat," je si jistý starosta.

Cena projektu převýšila pět a půl milionu korun. S pracemi na silnici se začalo v červenci, hotovo bylo v polovině října. Projekt spolufinancoval Státní fond dopravní infrastruktury.

Místní vítají větší ochranu před vodou, ale i fakt, že už po opraveném mostě mohou jezdit. Stejně tak další řidiči.

„Nemohla jsem se dočkat, až bude most opět průjezdný. Při čekání na semaforu jsem vždy ztratila několik minut, takže jsem do práce musela jezdit dříve, jak už to tak bývá," posteskla si řidička Jana Vohnická.

K roku 2015 bylo evidováno ve Zlínském kraji sedm set sedmnáct mostů. Letos jich bylo opraveno zhruba patnáct. Na Zlínsku to byly mosty ve Zlíně--Kostelci, Držkové, Březůvkách a v neposlední řadě v Újezdě. Nejsou zde však evidovány žádné, které by byly v havarijním stavu.

DENISA SPURNÁ